Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 11.12.2018
Přesný čas: 21:58 Svátek: Dana Zítra: Simona
českozpívá

REKORD NA SNĚŽCE: DIVADELNÍ HRA NA NEJVYŠŠÍM MÍSTĚ V ZEMI

článek vytvořen 12. 08. 2010, přečetlo si ho 1545 lidí

Sněžka - O neobvyklý neoficiální rekord se při úterní Vavřinecké pouti postarala červenokostelecká Podkrkonošská přírodospitná společnost tamního Divadelního souboru Na Tahu. Na vrcholu nejvyšší české hory Sněžky (1602 m.n.m.) v blízkosti nové poštovny divadelníci zahráli epizodu z představení Paměti Amorovy nazvanou Praotec Čech.
„Nikdo, koho jsme se ptali, si nevzpomíná, že by se na Sněžce někdy hrálo divadlo,“ řekl nám principál souboru, režisér a autor hry Vlastimil Klepáček. Divadlo na nejvyšším položeném místě v Česku není zřejmě jen rekordem u nás, ale možná i v celé Evropě.


Vlastimil Klepáček, principál Podkrkonošské přírodopisné společnosti, jako Praotec Čech na Sněžce.

Režisér chtěl původně v této souvislosti oslovit pelhřimovskou agenturu Dobrý den, která shromažďuje rozmanité rekordy a kuriozity, ale nakonec tak neučinil. „Museli bychom náš záměr ohlásit čtrnáct dnů předem a navíc zaplacení komisaře, který by případný rekord zaznamenal, je nad naše finanční možnosti,“ uvedl Klepáček.


Představení na nejvyšším hoře v zemi se pravděpodobně ještě nehrálo. Turistům se velmi líbilo.

Příchod Praotce Čecha na Sněžku vyvolalo velký rozruch a veselou diváckou kulisu, přestože bylo mlžné a chladné počasí. „Když jsem jeli nahoru bylo krásné slunečné počasí. Sotva však dorazili český prezident Václav Klaus a jeho polský kolega Bronislaw Komorowski, zatáhlo se. Je to trochu symbolické,“ myslí si principál souboru, který konstatoval, že hlavy obou států divadelní představení neviděli, protože byli v té době v restauraci u lanovky.


Červenokostelečtí divadelníci se příští rok zřejmě přemístí na nedalekou Černou horu.

Celé představení Paměti Amorovy Divadelního souboru Na Tahu, který do Krkonoš pozvalo město Pec pod Sněžkou, vidělo zhruba 150 diváků na tamním parkovišti. „Uvažuji o tom, že příští rok v době Vavřinecké pouti zahrajeme představení na Černé hoře. Tam bychom místo Vavřince oslavili divadlem svatého Dyndy,“ divá se do budoucnosti Vlastimil Klepáček v narážce na různé sliby politiků v souladu se rčením - „Kdy? Na svatého Dyndy“.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Archiv Divadelního souboru Na Tahu

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena