Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.11.2018
Přesný čas: 09:27 Svátek: Albert Zítra: Cecílie
českozpívá

BASKETBALISTKA, PLAVKYNĚ A BIKERKA MÍŘÍ NA OLYMPIÁDU DO SINGAPURU

článek vytvořen 09. 08. 2010, přečetlo si ho 1719 lidí

Trutnov - Ještě na žádné jiné sportovní akci v historii nebylo tolik zúčastněných zemí, jako se objeví za pár dní v Singapuru. Na ostrově v jihovýchodní části Asie o víkendu začínají Olympijské hry mládeže. Mezi 205 státy budou také reprezentanti České republiky a v osmatřicetičlenné výpravě sportovců najdeme i tři trutnovské dívky - bikerku Karolínu Kalašovou, plavkyni Martinu Elhenickou a basketbalistku Gábinu Mervínskou.

Premiérová olympiáda pro mládež od 14 do 18 let potrvá třináct dní, v 26 sportovních odvětvích se představí 3600 středoškoláků. Trutnovská trojice, která navštěvuje místní gymnázium, se může těšit i na spoustu doprovodných aktivit, jejichž ústředním motivem bude samozřejmě olympismus.

KAROLÍNA KALAŠOVÁAsi nejlepší vyhlídky na umístění má bikerka Karolína Kalašová, která v Singapuru usedne na kolo v závodě cross country, BMX a silniční časovce. „Karolína je všestranný sportovec, což je její předností. Donedávna kombinovala na vrcholové úrovni cyklistiku s běžeckým lyžováním a zvládala obojí velmi dobře,“ řekl o své svěřenkyně trenér Jan Slavíček.

Dát na první místo kolo se talentovaná dívka rozhodla v loňské sezoně. „První vyloženě cyklistická sezona jí však na začátku přinesla těžké zranění, ze kterého se dostávala tři měsíce. Výsledky nebyly úplně skvělé, v letošní sezoně se však lepší závod od závodu. V posledním Světovém poháru skončila třetí,“ poukázal Slavíček na rostoucí výkonnost osmnáctileté slečny. „Je to závodnice, která už ví, co chce. Sama na sobě pracuje a má velkou perspektivu k přechodu do dospělé kategorie.“

Její nominace do olympijského výběru trenéra Slavíčka nepřekvapila. „Myslím, že tam patří zcela právem. V České republice není tolik holek, které zvládnou všechny tři disciplíny. Ona je navíc schopná, zvládnout je na vysoké úrovni,“ prohlásil Slavíček. „Snad jen bikros bude trošku neznáma,“ dodal. V hlavním závodě horských kol však podle něj může bojovat o medaili.

MARTINA ELHENICKÁNejdřív v nominaci figurovala, pak z ní byla vyškrtnuta a nakonec se v ní zase objevila. Po klikaté cestě se dostala současná trutnovská plavecká jednička do Singapuru. Ačkoliv na začátku měla Martina Elhenická splněný přísný limit FINA, musela si později vyslechnout nepříjemnou zprávu. „Bohužel Světová plavecká federace začala počty závodníků krátit a českému plavání přidělila pouze dvě místa, pro jednoho chlapce a dívku. A tak Martina z nominace vypadla, i když byla výkonnostně lepší než ten hoch,“ vysvětloval její trenér Pavel Pokorný. „Zklamání to bylo veliké, ale spravedlnost nakonec zvítězila,“ měli v Trutnově velkou radost z dodatečné nominace.

Obrovské nadšení se podle Pokorného přeneslo i do závěrečné přípravy. „Martina je poctivá. Odtrénuje všechno to, co má a tak jak má. Teď v tom například zůstala úplně sama, protože ostatní už měli odpočinek po sezoně. S její spoluprácí jsem byl maximálně spokojený,“ pochvaloval si. „Je velmi talentovaná. Má veškeré psychické i fyzické předpoklady k tomu, aby toho v plavání dosáhla opravdu hodně,“ doplnil.

Hlavní cíl své kariéry si šestnáctiletá plavkyně zatím před sebe staví olympiádu v Londýně. „Tohle by měl být takový příjemný mezistupeň,“ usmál se Pokorný. Do Singapuru má Elhenická splněné limity pro účast na 100 kraul, 100 znak, 200 znak a 200 polohovku. „Až na místě se rozhodne, co poplave,“ nastínil trenér, který ví, že světové plavání je jinde než české. „Její výkonnost by mohla být na hranici semifinále kolem dvacátého místa,“ odhadoval.


GABRIELA MERVÍNSKÁ
 Šestnáctiletá trutnovská basketbalistka, která pochází z Kamenického Šenova, má za sebou velmi dobrou sezonu. „Byla oporou mladších dorostenek, které vybojovaly první basketbalový titul pro naše město,“ připomněl historický úspěch trenér Kary Petr Kapitulčin, jenž je zároveň stavitelem olympijského výběru. „Gabču do reprezentace posunula zejména nízká konkurence na postu klasických pivotů. Lepší 190 centimetrů vysoká hráčka v republice v tomto ročníku není,“ konstatoval trutnovský kouč, ale okamžitě dodal, že nominaci si mladá podkošová hráčka zasloužila. Ač má stále velké rezervy. „Zejména v technice a rychlosti. Na těchto činnostech ještě musí výrazně zapracovat, pokud se chce prosadit i ve vyšších kategoriích,“ naznačil Kapitulčin.

Trutnovské duo v Singapuru zažije jednu velkou premiéru. Olympijský turnaj totiž bude jakýmsi mixem basketbalu a streetballu. Hrát se bude tři na tři na polovinu hřiště podle basketbalových pravidel. Délka utkání je 2 x 5 minut, čas na útok 10 vteřin. Češky v základní skupině narazí na reprezentantky Číny, Mali, Brazílie a Thajska. Do čtvrtfinále postupují první dva.

připravujeme rozhovory s mladými trutnovskými olympioničkami

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Vilém Fischl
 

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena