Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 14:28 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

OKRUH BOŽENY NĚMCOVÉ LÁKÁ DO ROMANTICKÉHO ÚDOLÍ ÚPY

článek vytvořen 07. 07. 2010, přečetlo si ho 1220 lidí

Babiččino údolí je mezi turisty stále pojem. Každoročně láká na své přírodní krasy i významné památky tisíce návštěvníků z celé země. S příchodem jara je také ideální lokalitou pro cykloturisty.


Vyznavači bicyklů z Trutnovska, kteří nevyhledávají k vyjížďkám náročný terén Krkonoš a mají rádi pohodovou a ne příliš náročnou jízdu, si mohou udělat výlet i s koly buď vlakem nebo cyklobusem do Náchoda. Pak už je čeká výlet po cyklotrase zvané Okruh Boženy Němcové. Samozřejmě i u tohoto okruhu platí, že bez fyzické kondice bude asi lepší zůstat doma, nebo se vypravit ne pěší túru. Také na této trase se najdou místa, kdy slabší jedinci kolo raději do kopce vytlačí. Z náměstí T. G. M. v Náchodě, které je jen kousek od vlakového i autobusového nádraží, se lze vydat na Kramolnu, což představuje poměrně velké stoupání. Odtud je to coby kamenem dohodil do Studnice. Po sedmi kilometrech jízdy se cyklista vydá do necelých pět kilometrů vzdálené České Skalice. Cesta vede s kopce a většinou po rovině, takže nevyžaduje žádnou větší námahu. To už jsou na dosah Ratibořice, kam dojedete během deseti minut.

V centru Babiččina údolí je třeba se zastavit. Kromě občerstvení je možné si prohlédnout zámek, přilehlý park, mlýn, manufakturní mandl a Staré bělidlo. Tato malebná oblast má však pro cyklisty svá rizika. V tuto dobu je zde velká koncentrace návštěvníků a Okruh Boženy Němcové ji protíná. Proto se doporučuje zvýšená pozornost a ohleduplnost. Je třeba mít na paměti, že pěší turisté zde mají přednost.

Když mineme legendární Viktorčin splav, jedeme romantickým údolím řeky Úpy až do Havlovic. Potom stoupáním do lesa vyjedeme ke zřícenině hradu Vízmburk. Pak už zamíříme k Devíti Křížům a do Červeného Kostelce. Odtud si to namíříme k rybníku Špinka, kde se lze občerstvit. Dále nás trasa dovede do Řešetovy Lhoty, odtud opět do Studnice a naše putování skončí tam, kde začala - v Náchodě. Okruh Boženy Němcové, který nemá chybu, je dlouhý 49 kilometrů a dá se v pohodě ujet za tři a půl hodiny.

Hynek Šnajdar

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena