Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 15:29 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

BĚŽKAŘSKÉ TRASY Z PECE NA ČERNOU HORU

článek vytvořen 07. 07. 2010, přečetlo si ho 1248 lidí

I když jaro už klepe na dveře, zima v Krkonoších ještě nekončí. Sněhu je zatím dost, takže milovníci běžek si určitě ještě nějakou dobu přijdou na své. Z Pece pod Sněžkou na Černou horu vedou dvě běžkařské tratě, které však vyžadují dobrou fyzickou připravenost.


První trasa střední náročnosti je dlouhá 24,1 kilometru, vede ze 47 procent po lesních a polních cestách. Téměř 12 kilometrů připadá na stoupání, což je 50 procent celé trasy. Maximální výška 1281 metrů nad mořem je v úseku Sokolská bouda – Černá bouda. Minimální výška je v Javořím mlýně a činí 705 metrů nad mořem. Klesání trasy je v délce 11,5 kilometru.

Druhá běžkařská trasa je kratší, měří 15,1 kilometru a je rovněž středně náročná. Podle popisu tratě jde o výšlap z Pece na Černou horu a potom budou běžkaři odměněni dlouhým sjezdem z Černé hory do Horního Maršova. Běžkaři pojedou zhruba čtyři kilometry po lesních a polních cestách. Zbytek po tak zvaných vozových cestách. Stoupání činí 4,7 a klesání 10,1 kilometru. Maximální výška této trati je 1281 metrů nad mořem a je opět v úseku Sokolská bouda – Černá bouda. V Horním Maršově je naopak minimální výška, a to 575 metrů nad mořem. Maximální sklon do kopce je 20 procent v dvousetmetrovém úseku Václavák pod Černou boudou. Maximální sklon z kopce je 23 procent ve stometrovém úseku Krausovy Boudy. Za příznivého počasí jsou obě běžkařské trati nejen ideální pro posílení fyzické kondice a sportovní vyžití, ale také kvůli romantickým přírodním scenériím.

Hynek Šnajdar,Ilustrační foto: Oldřich Nermuť

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena