Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 15:00 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

Z ÚPICE DO ÚDOLÍ ÚPY

článek vytvořen 07. 07. 2010, přečetlo si ho 1103 lidí

Jaro už klepe na dveře a je třeba oprášit bicykly či se připravit na pěší túry. Barchovinami od severu k jihu, z Podkrkonoší do Babiččina údolí, z Úpice ke Slatinskému mlýnu vede modře značená cyklotrasa, která vychází z Radvanic a přetíná hřeben Jestřebích hor. Cyklistům i pěším turistům nabízí daleké výhledy, lidovou architekturu, krásu a rozmanitost luk i lesů a kvalitní sportovní zážitky.


Na úpické náměstí vede mnoho cest, snadno dostupné je i hromadnou dopravou, pokud chceme výlet absolvovat pěšky. Kolařům se k vyzkoušení se nabízí zelená cyklotrasa ze Rtyně v Podkrkonoší přes Devět Křížů, Vízmburk, Havlovice do Úpice. Napojit se na ni můžeme u Devíti Křížů za hospodou na cestě k lomu Krákorka. Kolem lomu projedeme lesem k zříceninám hradu Vízmburku, po prudkém sjezdu do Podhradí pokračujeme asfaltkou do Havlovic a kolem hřiště a přes dřevěnou krytou lávku dojedeme silnicí do Úpice na náměstí. Tam se u muzea napojíme na modrou cyklotrasu směr Slatinský mlýn.

Z Úpice cesta stoupá kolem divadla a pod hvězdárnou do nadmořské výšky 450 metrů do polí a lesíků poblíž osady Svobodné. Za námahu ve stoupání je cestovatel odměněn nezapomenutelnými výhledy na Úpicko, Jestřebí hory a Krkonoše, před sjezdem do obce Maršov pak přehlédne velkou část lesnatých Barchovin. Informační tabule u silnice v Maršově upozorní na zajímavosti, které lze spatřit při táhlém stoupání touto obcí. Do stínu krásných lesů Barchovin vstoupí trasa odbočkou vlevo nad Maršovem. Po mírném klesání lze na okraji lesa zahlédnout domky obce Proruby, cesta však ostře zahýbá vlevo, aby nabídla ještě tři kilometry hlubokých lesů.
Z lesů poutníka trasa vyvede nad obec Křižanov a umožní mu výhledy na cíl trasy – Babiččino údolí. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout na hřebeny Orlických hor, Hradecko a Pardubicko s Českomoravskou vysočinou a Železnými horami na obzoru. Nezaměnitelný charakter obcí, lidovou architekturu, soliterní stromy a výhledy do údolí Úpy lze obdivovat při průjezdu osad Křižanov, Mečov a Slatinské Končiny. Od okraje lesa u Špetlova buku pak oko poutníka upoutá červená střecha boušínského kostelíka. Chaloupky lze obdivovat i při poslední části putování na Boušíně a ve Slatině nad Úpou. Odtud je jen skok do cíle trasy – ke Slatinskému mlýnu. Zde je křižovatka mnoha turistických cest i cyklotras, které zvou k pokračování či k návratu. Aby se okruh uzavřel, lze pokračovat cyklotrasou kruh Boženy Němcové k havlovickému mlýnu (na snímku).

Text a foto: Oldřich Nermuť

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena