Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:35 Svátek: Ivan Zítra: Adriana
českozpívá

NA X. DEN VÝČEPNÍHO LISTU PŘIJELA POČETNÁ SKUPINA PŘÁTEL Z TRUTNOVA

článek vytvořen 05. 07. 2010, přečetlo si ho 2918 lidí

Trutnov - Do Rodinného výčepu manželů Rýgrových a na přilehlou zahradu v Přibyslavi na Náchodsku se o víkendu sjeli příznivci pohody, dobré kultury a pospolitosti na jubilejní X. Den Výčepního listu. Toto všestranné periodikum příležitostné, jak stojí v záhlaví listu, vydává trutnovský rodák Petr Rýgr. Přičiněním jeho i redakční rady vyšlo právě čerstvé devatenácté číslo.
„Před rokem 1989 býval Den Rudého práva, kdy tehdejší největší český deník oslavoval se svými čtenáři, tak jsme si ten nápad vypůjčili a pořádáme Den Výčepního listu,“ řekl ke zrodu každoroční akce vydavatel, filmař, tvůrce cínových betlémů a majitel Rodinného výčepu Petr Rýgr.


Trutnovský rodák Petr Rýgr, zakladatel Výčepního listu, si zahrál ve Havlově hře Zahradní slavnost postavu Petra.

Na jubilejní akci z Trutnovska kromě jiných dorazili sběratel Antonín Tichý ze Svobody nad Úpou, fotograf Bohdan Holomíček z Janských Lázní, majitelé Galerie Veselý výlet a vydavatelé stejnojmenného periodika Pavel a Míňa Klimešovi z Pece pod Sněžkou, fotograf Ctibor Košťál z Trutnova, absolvent trutnovského gymnázia, známý kameraman Miroslav Janek či režisér Andrej Krob, který má na Hrádečku u Trutnova chalupu.


Na jubilejní desátý Den Výčepního listu přijely desítky návštěvníků z trutnovského okresu.

„Já sem jezdím proto, že Rýgrovi jsou moje krevní skupina. Je tady vždycky inteligentní zábava, přátelské ovzduší, je to oáza klidu a pohody v tomto uspěchaném světě,“ uvedl návštěvník Antonín Tichý. Spisovatel a propagátor díla Bohumila Hrabala Tomáš Mazal potkal Petra Rýgra před lety a slyšel o něm legendy. „Myslel jsem si, že je to někdo jako Alois Jirásek nebo Božena Němcová. Pak jsem ho jednou potkal v jedné hospodě u Přelouče a zjistil, že skutečně existuje a přijel za ním do Přibyslavi,“ svěřil se Mazal, jenž Rýgra považuje za blouznivce českých hor.


Děti i dospělé pobavil loutkoherec Víťa Marčík, který uvedl originální představení Šípková Růženka.

Desátý Den Výčepního listu provázel opět bohatý kulturní program. Vysunovací jeviště, jehož pozadí tvořila horní část vagónu opatřená nápisem Smíšený obchod komediantský, na úvod patřilo stálici Rodinného výčepu a rodinnému zlatu, loutkoherci, zpěvákovi Víťovi Marčíkovi, který uvedl nevšední a vtipně podanou pohádku Šípková Růženka.

Po přestávce, kdy mladé kolportérky rozdávaly mezi početnými diváky čerstvé číslo Výčepního listu, představil spisovatel Mazal přílohu listu Ty dvě holky z Kostelce… a třetí z Černé hory? Tento Mazalův drobný spisek je příběhem kdysi mladých a krásných dívek, do nichž se zamiloval mladistvý budoucí slavný spisovatel Josef Škvorecký.


Těsně před uvedením hry Zahradní slavnost si její režisér Andrej Krob našel čas na prolistování Výčepního listu.

Teď do zdejší zábavy přineseme trochu té intelektuálštiny,“ prohlásil těsně před divadelním představením Zahradní slavnost Andrej Krob, dvorní režisér her Václava Havla. V absurdní komedii lidského života a bytí se jako herec poprvé představil také Petr Rýgr v roli Petra. Dlužno dodat, že měl jednu repliku, ale publikum si získal. „Hrát Havlovy hry není snadné,“ prohlásil po představení.


Součástí Rodinného výčepu se stal také čerstvý červencový magazín Trutnovinky.

Při slavnosti nechyběla hudba, tentokrát blues v podání dvojice Beňa a Ptaszek. V kině pro devět diváků se promítaly Rýgrovy filmy Na Methuji a Na hvězdu, děti před Rodinným výčepem pobavil kouzelník. „Na Den výčepního listu, aspoň mám ten dojem, jezdí rok od roku více lidí. Je tady skvělá atmosféra a vždy velmi kvalitní program,“ konstatoval trutnovský fotograf Košťál, který po celý den trpělivě přemlouval účastníky, aby křídou na tabuli napsali nějaké poselství pro budoucí generace nebo vytvořili kresbu, s níž je potom vyfotil do výčepního alba.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena