Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 15.11.2018
Přesný čas: 03:35 Svátek: Leopold Zítra: Otmar

MĚSTSKÝ BYTOVÝ PODNIK INFORMUJE, JAK POSTUPOVAT PŘI PŘEVODU BYTŮ

článek vytvořen 17. 06. 2010, přečetlo si ho 3043 lidí

Převody družstevních bytů do osobního vlastnictví probíhají v Trutnově již řadu let a v bývalých domech SBD tak postupně vzniká jedno Společenství vlastníků jednotek (SVJ) za druhým. Přesto je v této oblasti stále řada mýtů a omylů, které objasnil ředitel Městského bytového podniku Trutnov Jan Karpíšek.
Mám převedený byt do osobního vlastnictví. Kdy a jak končí vztah s družstvem?
Vztah s družstvem končí dnem, kdy vznikne SVJ jako právnická osoba. To znamená, že družstvo může vykonávat svou činnost pouze pro jednotlivé vlastníky bytů, kterým byty převedlo. Nikoli pro (ještě neexistující) SVJ.
 
Podle smlouvy mi ale poběží šestiměsíční výpovědní lhůta. Co dělat v takovém případě?
Vlastník bytu nemusí družstvu posílat žádnou výpověď smlouvy ze správy společných částí domu a nemusí tudíž čekat na uplynutí šestiměsíční (či jiné) výpovědní lhůty. Problematikou zániku práva družstva spravovat dům s bytovými jednotkami, převedenými do vlastnictví členů družstva, se již opakovaně zabýval i Nejvyšší soud ČR, takže se můžeme odkázat na jeho rozsudky. Soud dospěl opakovaně k výroku, že „zvolením orgánů společenství vlastníků bytů zaniká i právo správy domu družstvem“.
 
Může si SVJ zajišťovat správu domu samo?
Je na rozhodnutí každého SVJ, zda bude vykonávat správu domu samo či nikoli. Podle zákona je to jeho základní předmět činnosti a kvůli tomu vlastně vzniká.
 
Jaké jsou další varianty správy nemovitosti?
Vzhledem k rozsahu povinností se správou domu spojených (administrativa, účetnictví, požární ochrana, bezpečnost provozu technických zařízení, dodávky služeb, prací, energií, havarijní služby apod.) svěřuje většina SVJ správu domu profesionálnímu správci nemovitosti, jako je například Městský bytový podnik Trutnov.
 
Kdy si SVJ vybírá správce nemovitosti?
SVJ si v ideálním případě zvolí svého správce hned na prvním shromážděním, které probíhá za účasti notáře, a s takto zvoleným správcem pak SVJ uzavírá příslušnou (nejčastěji mandátní) smlouvu na obstarání správy domu. Jsem přesvědčen, že je důležité, aby uvedené informace měli lidé k dispozici a mohli spolu s ostatními vlastníky bytů v domě uplatňovat svá práva od první chvíle, kdy v jejich domě ze zákona vznikne SVJ.

Další informace k tomuto tématu najdete na www.mbptu.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena