Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:11 Svátek: Lenka Zítra: Petr

UNIKÁTNÍ PROMĚNA ŘEKY ÚPY, V KORYTĚ STÁLO JEDENÁCT BRONZOVÝCH SOCH

článek vytvořen 04. 06. 2010, přečetlo si ho 2444 lidí

Trutnov - Zhruba na dvě hodiny se dnes dopoledne objevilo v korytu řeky Úpy jedenáct neobvyklých soch - tzv. Hráči, bronzové postavy známého sochaře Michala Gabriela. Umělec je do vody umístil nedaleko Cukrárny Rozmach na Dolní promenádě. Potom sochy přesunul vedle kaštanové aleje, kde budou vystaveny až do října.
„Na dnešek jsem si naplánoval focení jedenácti postav Hráčů v řece. Je to premiéra, ještě nikdy jsem své sochy ve vodě nefotil. Tady jsou ideální podmínky pro vyzkoušení takového nápadu,“ vysvětlil Michal Gabriel. Umělecká díla umístil na dno koryta jeřáb. A hned od počátku byl o neobvyklou expozici velký zájem. Téměř všichni kolemjdoucí s nadšením sledovali, jak se voda proplétá mezi hráči a vytváří jedinečný obrázek.„Čekal jsem až se první socha dotkne hladiny. Chtěl jsem vědět, jestli to byl omyl nebo dobrý nápad. Jakmile jsme postavili první sochu, věděl jsem, že je vše pořádku a že záběry a fotky budou skvělé. Rád bych tu sochy nechal déle a třeba se na ně díval v podvečer nebo v noci, byl by to určitě nádherný a přitom tichý záběr na koupající se figury,“ přiznal Gabriel. Fotky mu poslouží pro katalog a internetové stránky. „Snímky dokumentují možnosti nebo situace, které s instalovanými sochami zažívám v negalerijním prostředí. Jsem rád, že mi Trutnov něco takového umožnil,“ prohlásil.Sochy Hráčů v žitovní velikosti vznikaly od roku 2000. Každá má objem jednoho dubového kmene, autor je časem z dřevěných originálů přeléval do bronzu. „Jak sochy vznikaly, hledal jsem pro ně název. Hráči sice asi není ideální název, ale je jediný, na který jsem přišel a který by trochu vyjadřoval podivnost figur, který se pohybují typicky mužským způsobem,“ dodal Michal Gabriel.

Od pondělí budou Hráči tvořit zcela novou, dočasnou expozici na Dolní promenádě. Ozvláštní kaštanovou alej v místech, kde dříve vedl nevzhledný parovod. Vernisáž začne v 17 hodin.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena