Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 24.06.2018
Přesný čas: 14:58 Svátek: Jan Zítra: Ivan
českozpívá

LUKÁŠ KYTNAR SE PŘI JAZZINCI VRÁTIL DO TRUTNOVA. UŽ PODRUHÉ

článek vytvořen 04. 05. 2010, přečetlo si ho 1774 lidí

Trutnov - Při březnovém finále letošního festivalu Jazzinec 2010 hrál na stejném pódiu jako hvězdy Harry Waters a Poogie Bell. Navíc v kapele slavného muzikanta Jonathana Crossleyho. "Finále bylo skvělé, dobře vybrané kapely, rád jsem byl u toho,“ říká baskytarista Lukáš Kytnar (34) původem z Hostinného.
JAKÉ TO JE VRÁTIT SE DO TRUTNOVA PRÁVĚ NA FINÁLE JAZZINCE?
Do Trutnova se vracím rád. Je to město spojené s muzikou a kulturou, hlavní postavou je organizátor Jazzince Tomáš Katschner. Je výborné, že to tak dlouho funguje. Finále bylo skvělé, dobře vybrané kapely.

TRÉMU PŘED DOMÁCÍM PUBLIKEM JSI NEMĚL?
Ani ne. Na trému ani nebyl čas. Pro mě bylo silným zážitkem hrát při finále Jazzince, kde vystoupily hvězdy jako Harry Waters nebo Poogie Bell. Jsem rád, že jsem mohl hrát na pódiu před bubenickou osobností jakou je Poogie Bell, pokecat si s ním. Bylo to fajn.JAK SE KLUK Z PODKRKONOŠÍ DOSTANE AŽ DO KAPELY JONATHANA CROSSLEYHO?
To je dlouhý příběh. Přes naše společného známého, jednoho spisovatele, jsme sedali do kupy. Pozval mě na jeden koncert do Antverp, kde hrál Jonathan a potřeboval basistu. Kamarád mu řekl, že ví o mně, pozval mě tam a na stejném místě jsme se i poznali. Od té doby spolu hrajeme.

CO HRAJETE S JONATHANEM ZA STYL. PŘI FINÁLE ZNĚL VÁŠ JAZZ HODNĚ ROCKOVĚ …
Nové věci, které nyní hrajeme, jsou rockovější. Je to něco trochu tvrdšího, ale je tam hodně jazzu a improvizací. Neházel bych to do rockové škatulky. Náš styl se dá označit jako Nu jazz.

PODÍLÍŠ SE V KAPELE NA VZNIKU NOVÝCH SKLADEB?
Většinu věcí píše Jonathan, ale některé skladby nyní přinesl náš bubeník Jono Sweetman. Jednu jsem přinesl i já. Ale je to projekt Jonathana, takže většinu věcí píše on. Každý z nás ale přinese i do skladeb někoho jiného něco svého.

V KOLIKA LETECH SES DOSTAL K HUDBĚ?
V Hostinném jsem chodil hrát na akustickou kytaru, asi od nějakých sedmi let. Pak jsem tam moc nechodil, ale v té době jsem se začal zajímat o rockovou muziku. S kamarády jsme zakládali různé kapely, hráli doma v garáži a chtěli točit videoklipy na střeše. K baskytaře jsem se de facto dostal někdy v patnácti, když jsem byl v Trutnově na gymplu. Chodil jsem na ni hrát do hudebky v Trutnově.

 

MĚL JSI HUDEBNÍ VZORY?
Jaco Pstorius, Stanley Clarke, John Patitucci a Victor Bailey. To jsou kořeny baskytary.

KOLIK HODIN STRÁVÍŠ S BASKYTAROU?
Je to moře času. Když jsem byl ve škole, tak jsem cvičil až sedm hodin v kuse. Dal jsem se tři hodiny tréninku, pauzičku a pak znovu. Dnes cvičím, jak je čas.

V PODTITULU JAZZINCE JE SLOVO RYTMUS. CO ZNAMENÁ PRO TEBE?
Veškerá muzika se točí kolem rytmu. Všechny nové projekty jsou plné nových stylů, zajímavých rytmických nápadů. Snažím se podle nic cvičit, sžít se s novými nahrávkami.

JAKÉ MÁŠ DALŠÍ PLÁNY?
Ukončili jsme šňůru dvanácti koncertů s Jonathanem, mám odehrát další koncerty s některými zahraničními muzikanty (Ras Nevich). Rád bych určitě udělal příští rok s Jonathanem další desku.

A HRÁT ZNOVU NA JAZZINCI?
Určitě plánuju dát také dohromady svoji kapelu a rozjet vlastní kapelu. Pokud to půjde a domluvím se s Tomášem, rád bych s ní v Trutnově zahrál. A na Jazzinci obzvlášť.                                                            Pavel Cajthaml

LUKÁŠ KYTNAR
narozen 28. září 1975
baskytarista pocházející z Hostinného, studoval v Trutnově
dnes žije v Praze
člen skupiny Jonathana Crossleyho
na Jazzinci hrál v listopadu 2007 a v březnu 2010
ženatý s Claudií Walter

ŘEKL O LUKÁŠI KYTNAROVI - TOMÁŠ KATSCHNER, DRAMATURG JAZZINCE:
Lukáš se obrovsky vypracoval. Pamatuju jeho začátky, byl to šikovný kluk. Precizně na sobě pracoval, měl otevřené uši, poslouchal hodně hudbu, chodil na koncerty, hodně to prožíval. Pak se hodně zlepšil, když odešel do ciziny. V Irsku a hlavně na lodi, kde hrál vedle skvělých hudebníků z jazzových klubů. Když se potom vrátil do Prahy, postupně se začal zapojovat a dnes je z něj velká hvězda.“

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena