Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 11.12.2018
Přesný čas: 21:58 Svátek: Dana Zítra: Simona

UNIKÁTNÍ FOTOGRAFIE Z OSVOBOZENÍ TRUTNOVA V KVĚTNU 1945

článek vytvořen 07. 05. 2010, přečetlo si ho 3104 lidí

Trutnov - Letos je to 65 let co skončila 2. světová válka. Významnému celosvětovému výročí a událostem z května 1945 v Trutnově se věnuje také aktuální vydání tištěného čtrnáctideníku Trutnovinky Víkend, které se dnes v nákladu 15 tisíc kusů dostalo do schránek všech trutnovských domácností a firem. Průvodcem jsou unikátní fotografie z 9. května 1945, které jsou uloženy v Muzeu Podkrkonoší.
Dne 7. května se po městě rozšířila zpráva o tom, že Rudá armáda se nezadržitelně blíží ke Krkonoším. Příslušníci německé majority posléze začali hromadně opouštět Trutnov. Zástupci ne příliš početné české menšiny se následující den sešli v prostorách Němci vyklizeného Národního domu. Poté se dostavili k historicky poslednímu trutnovskému landrátovi Ing. Korschannovi, aby s ním projednali přechod města pod českou správu.Představitel německé správy realisticky zhodnotil situaci a již předtím požádal představitele čs. vojenské moci o neprodlené obsazení Trutnova. Českého starousedlíka Hofmana proto vyslal v autě s bílým praporem na jednání s českou stranou, které proběhlo v Horní Branné. Hofman se vrátil s příslibem brzkého obsazení Trutnova.

Dne 9. května ráno proběhla v Národním domě volba Revolučního národního výboru (RNV), který brzy převzal správu města. Jeho předsedou se stal stavitel Ludvík Kadaník. Ve stejnou dobu Trutnovem ustupovaly přes dnešní Polskou ulici (na prvním snímku) směrem ke Dvoru Králové a Pilníkovu jednotky něm. armády.Odpoledne 9. května dorazila do města skupina dobrovolníků z Jilemnice pod vedením mjr. Líkaře. Na radnici poté vztyčena čs. vlajka a Trutnov byl předán čs. voj. moci. K první veřejnému projevu čs. strany došlo na náměstí okolo půl čtvrté (druhá fotografie).

K prosazení autority malé voj. jednotky z Jilemnice a RNV ve městě výrazně pomohla Rudá armáda, která dorazila ve směru od Petříkovic. Její první jednotky se objevily v Trutnově 9. května pozdě odpoledne. Svobodu do Trutnova přivezla samohybná děla, kterých tenkrát na náměstí dorazilo pravděpodobně deset (třetí snímek).Ondřej Vašata
Muzeum Podkrkonoší

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena