Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:12 Svátek: Lenka Zítra: Petr

EXPREZIDENT VÁCLAV HAVEL DOSTANE KULTURNÍ CENU MĚSTA TRUTNOVA

článek vytvořen 21. 04. 2010, přečetlo si ho 3431 lidí

Trutnov - Literát a bývalý prezident Václav Havel dostane v letošním roce od města Trutnova Kulturní cenu a čestné občanství. Stane se tak u příležitosti 750. výročí města a současně za Havlův mimořádný přínos české i světové kultuře a propagaci Trutnova. V pondělí večer o tom rozhodli zastupitelé města. Havel má ocenění převzít na konci léta.
Zatímco v minulosti získali kulturní cenu místní osobnosti, zastupitelé dali na doporučení kulturní komise a městské rady a v době mimořádného městského výročí ji udělili osobě s celosvětovým ohlasem. "Zvedne to výrazně prestiž našeho města v souvislosti s letošním výročím," uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec. Kulturní cenu navíc bude mimořádně doplněna i čestným občanstvím.Dramatik, kritik komunistického režimu a později československý i český prezident Václav Havel je s Trutnovem významně spjat. "Za socialismu psal na Hrádečku své hry, trutnovský pivovar byl místem jeho fyzické práce, o které pak napsal i hru Audience. Chodíval do trutnovského muzea nebo do prodejny Knih na náměstí. Jeho chalupa na Hrádečku byla centrem neoficiálního kulturního dění - konala se tam divadelní i hudební přestavení a neformální setkání," uvedl v komentáři Tomáš Katschner, organizátor festivalu Jazzinec, který Havla na kulturní cenu navrhl.

A Havel Trutnov pravidelně navštěvoval i po sametové revoluci. "Pamatuji bouřlivé přijetí na trutnovském náměstí, kam přijel už jako prezident. A i potom, když mohl být na jakýchkoliv atraktivních místech planety, jsem ho často vídal na trutnovském náměstí, v kavárnách nebo na trutnovském Open airu. Na Hrádeček pozval například i delegaci amerických kongresmanů," zdůraznil Katschner (podrobněji čtěte zde).

Václav Havel na trutnovském Open Air Music Festivalu v areálu Na Bojišti
Václav Havel na trutnovském Open Air Music Festivalu v areálu Na Bojišti

Myšlenka ocenit Václava Havla není pouze momentálním nápadem. Na trutnovské radnici se o podobném návrhu hovořilo už před deseti lety. "Přáním bývalého trutnovského starosty Gustava Hillebranda, abychom Havlovi čestné občanství udělili," připomněl Ivan Adamec.

Havel už dopisem z 1. března letošního roku radnici potvrdil, že je připraven cenu i občanství přijmout. Bude ještě ale nutné doladit detaily předání, které v předchozích sedmnácti letech vždy mělo slavnostní ráz a konalo se před zraky veřejnosti ve Staré radnici. "Rádi se s panem Havlem sejdeme a projednáme, jaké on má představy, zda chce převzít cenu i občanství v úzké společnosti nebo za větší publicity. To záleží jen na něm, my se přizpůsobíme jeho názoru," dodal Ivan Adamec.

Kopie části dopisu Václava Havla určeného trutnovskému starostovi Ivan Adamcovi
Kopie části dopisu Václava Havla určeného trutnovskému starostovi Ivanu Adamcovi

Kulturní cenu uděluje Trutnov od roku 1991. Za tu dobu ji dostalo 15 osobností a 5 kolektivů. Pouze jednou - za rok 2003 - zastupitelé neudělili cenu žádnému z navržených kandidátů.

DRŽITELÉ KULTURNÍ CENY MĚSTA:

1991 ANTONÍN JUST
1992 CHOREA CORCONTICA
1993 MUSICA ANTIQUA
1994 ak. mal. DANA HOLÁ
1995 JAN HAAS, vedoucí Melancholik Bandu
1996 KRAKONOŠKA
1997 JIŘÍ HAVEL, MILAN KOUT
1998 MILAN LIPOVSKÝ
1999 KLUB VOJENSKÉ HISTORIE
2000 MILOŠ TRÝZNA, STAR WEST
2001 MILOSLAV LHOTSKÝ
2002 KAREL HYBNER
2003 cena neudělena
2004 JIŘÍ JAHODA
2005 JAROSLAV HOFMAN
2006 VÁCLAV JIRÁSEK
2007 JOSEF VIK, JAROSLAV DVORSKÝ
2008 TOMÁŠ KATSCHNER
2009 VÁCLAV HAVEL

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Martin Kozák, Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena