Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.10.2018
Přesný čas: 01:34 Svátek: Teodora Zítra: Nina

PRVNÍ ČÁST SMEČKY ŠELEM SOCHAŘE MICHALA GABRIELA DORAZILA DO GALERIE

článek vytvořen 20. 04. 2010, přečetlo si ho 2086 lidí

Trutnov - Po rekonstrukci exteriérových dřevěných prvků a menší reorganizaci výstavních prostor, která se uskutečnila v průběhu dubna, se městská galerie otevírá znovu pro veřejnost. Už včera odpoledne tam dorazila první várka šesti soch jedné z nejvýraznějších osobností současné české výtvarné scény, akademického sochaře Michala Gabriela, kterému zde bude v úterý 4. května v 17 hodin zahájena výstava.

V Galerii města Trutnova byla včera odpoledne nainstalována první část výstavy sochaře Michala Gabriela.

V Trutnově se Gabriel, který v letošním roce oslavil 50. narozeniny a již řadu let patří k nejlepším českým figurálním sochařům, bude prezentovat výběrem ze své tvorby, který byl koncipován zejména s ohledem na specifika prostor galerie. „Jeho zvířecí i lidské figury zpravidla v životní velikosti zabydlí galerii od sklepa a až po podkroví. Udivují ambivalentností dojmů, které vzbuzují. Hrdě demonstrují archaickou nadosobní krásu, a přesto rezonují jedinečnou individualitou svého výrazu,“ řekla ředitelka galerie Lucie Pangrácová.


Akademický sochař Michal Gabriel, spoluzakladatel známé výtvarné skupiny Tvrdohlaví, letos oslavil padesátiny.

Gabrielova Smečka budí dojem, že je anatomicky dokonalým otiskem některé z šelem, ale zároveň divák rozezná silnou stylizaci i fakt, že tato zvířata ve skutečnosti neodpovídají žádnému z živočichů, ale zosobňují umělcovu představu o šelmě jako symbolu. „Autor kromě tradičních sochařských materiálů používá různé experimentální techniky, jedna z nejoriginálnějších je kombinace polyesterové pryskyřice se skořápkami nebo peckami,“ uvedla Pangrácová.

Do povědomí široké veřejnosti se sochař zapsal jako zakládající člen známé výtvarné skupiny Tvrdohlaví, držitel prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1995 a především jako autor řady skvělých plastik i realizací ve veřejném prostoru.Vernisáž tentokrát doprovodí svým jedinečným hudebním vystoupením Pavel Fajt, jeden z nejznámějších a nejosobitějších českých bubeníků, který ve svém hudebním projevu osciluje mezi řadou žánrů jako například world music, folk, rock. Známé jsou jeho působení s Ivou Bittovou, Václavem Koubkem nebo projekt Slet bubeníků, s nímž se v roce 2007 objevil i na trutnovském Jazzinci. Výstava Michala Gabriela potrvá do 12. června 2010.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Jan Macek, www.mvz.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena