Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.02.2019
Přesný čas: 01:31 Svátek: Lenka Zítra: Petr

LETECKÉ NEŠTĚSTÍ MĚ ZASÁHLO, NĚKTERÉ OBĚTI JSEM ZNAL OSOBNĚ, ŘEKL VIKÁŘ

článek vytvořen 15. 04. 2010, přečetlo si ho 964 lidí

Trutnov - Když minulou sobotu dopoledne došlo k letecké katastrově polského letadla u ruského Smolenska, při níž zahynuli významní polští političtí, vojenští i církevní představitelé a novináři včetně prezidenta Lecha Kaczyńského (na snímku), byl vikář trutnovské římskokatolické farnosti Miroslaw Michalak v katedrále sv. Víta v Praze. Konala se zde ceremonie související s uvedením Dominika Duky do úřadu pražského arcibiskupa.

I trutnovští věřící se modlili za oběti leteckého neštěstí, při němž zahynuli polští političtí a církevní představitelé.

Při slavnostním ceremoniálu prezident Václav Klaus překvapeným účastníkům oznámil zprávu o leteckém neštěstí. „Byl jsem tím úplně šokován a nemohl jsem té zprávě uvěřit. Znělo to neskutečně,“ řekl Trutnovinkám vikář Michalak. Hrůza události na něj plně dolehla až po návratu do Trutnova. „Je to velmi bolestivé a silně mě to zasáhlo. Osobně jsem znal některé církevní hodnostáře, kteří zahynuli. S prezidentem Kaczyńskim jsem se samozřejmě také setkal,“ uvedl vikář.

Ještě o témže víkendu Michalak telefonicky kontaktoval svoji rodinu v Polsku. „Mluvil jsem o tom nejen s bratrem, ale i s ostatními členy rodiny. Všichni byli z tragické události zdrceni,“ svěřil se smutně Michalak.

Jeho trutnovská farnost se v souvislosti s neštěstím v pondělí připojila k modlitbám za zemřelé při letecké katastrofě u Smolenska. Bohoslužbu vedl P. Wieslaw, promluvu k neštěstí měl P. Robert Pietrzak. Oltář byl ozdoben polskou vlajkou a u jeho paty byl portrét prezidenta Kaczyńského.

Vzpomínky budou pokračovat i o následujícím víkendu při státním smutku. Na Farním úřadě poblíž kostela bude v sobotu vyvěšena polská vlajka na půl žerdi. V 18 hodin se v kostele Narození Panny Marie uskuteční mše svatá za oběti leteckého neštěstí, v neděli pak v pravé poledne budou delší čas než obvykle zvonit zvony.

Vikář Michalak oceňuje účast českých věřících. „Projevují mi soustrast a soucítí s Poláky. Někteří z nich dokonce říkají, že kdyby se něco podobného stalo v Česku, zdejší lidé by to tak neprožívali. Češi oceňují statečnost a stmelenost Poláků. Dostal jsem hodně povzbuzujících sms zpráv,“ dodal Miroslaw Michalak.


Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Římskokatolická farnost

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena