Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:43 Svátek: Ilona Zítra: Běla

PIVOVAR KRAKONOŠ ZVÝŠIL VÝSTAV O PROCENTO, DÍKY EXPORTU DO POLSKA

článek vytvořen 31. 03. 2010, přečetlo si ho 1979 lidí

Trutnov - Pivovar Krakonoš loni, přes pokles celého pivního trhu, zvýšil výstav zhruba o procento na 88 tisíc 60 hektolitrů. O růst se zasloužil prodej do Polska, kam pivovar loni vyvezl přes 800 hektolitrů. ČTK to řekl ředitel a spolumajitel pivovaru Karel Janko. Loňská výroba všech českých pivovarů podle předběžných hrubých odhadů meziročně klesla nejméně o pět procent.


Do Polska trutnovský pivovar podle Janka dodával hlavně do restaurací ležících zhruba do 50 kilometrů od hranic. Letošní odbyt do Polska nechtěl vzhledem k silné konkurenci na tamním trhu odhadovat.

Hlavním odbytištěm trutnovského pivovaru je tradičně oblast Krkonoš, Podkrkonoší a zbytku východních Čech. Větší odbyt má podnik ještě na Moravě, zejména v okolí Brna. Restauracím pivovar také v případě jejich zájmu dodává nealkoholické nápoje Podorlické sodovkárny z Rychnova nad Kněžnou.

Pivovar pod značkou Krakonoš vyrábí pět druhů piv. Z nich největší podíl, loni přes 83 procent, tvoří světlý dvanáctistupňový ležák. Před Vánoci a Velikonocemi podnik vaří speciální čtrnáctistupňový světlý ležák. "Letos jsme jej k Velikonocům uvařili asi 400 hektolitrů," řekl Janko.

Stejně jako v minulých letech by měl podnik za loňský rok vykázat zisk. Jeho výši Janko nekomentoval. Větší efektivnost výroby si podnik do budoucna slibuje od šesti kusů nerezových tanků, které loni pořídil za asi čtyři miliony korun. Letos by chtěl pivovar loňský výstav zopakovat. "Záležet bude na počasí, ale výsledky prvního čtvrtletí jsou zatím na úrovni prvních tří měsíců loni," řekl Janko.

Vedle výroby piva podnik také provozuje hotel, který vybudoval v roce 2005 přestavbou bývalé pivovarské restaurace. I s hotelem v pivovaru pracuje necelých 80 lidí.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena