Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.10.2021
Přesný čas: 23:58 Svátek: Brigita Zítra: Sabina

KAMERAMAN STŘEDA TOČIL V AMAZONII. VÝPRAVU PŘEKVAPILA OBŘÍ ANAKONDA

článek vytvořen 15. 03. 2010, přečetlo si ho 8907 lidí

Trutnov - „Do Amazonie v Ekvádoru, kde jsme strávili měsíc, jsme dorazili v období dešťů. Šílené lijáky zvedly hladinu řeky o více než pět metrů během jedné hodiny a ta se rozlila do širokého okolí. Utopila nám loď a i když byly problémy, tak se naštěstí nikomu z expedice nic nestalo,“ řekl po návratu z Amazonie úpický kameraman Jiří Středa, který z pobytu v pralese točil reportáže pro agenturu National Geografic.

Jiří Středa (vpravo) natočil, jak rybář Jakub Vágner (vedle něj) vytáhl obří rybu Arapaimu gigas.

Cílem výpravy, jejíž jednou z hlavních postav byl známý rybář Jakub Vágner, bylo ulovit legendární obří rybu Arapaimu gigas a sumce Piraíbu. „Jakub chtěl překonat světový rekord nejen ve velikosti obou ryb, ale musel je vytáhnou sám bez pomoci, a to se mu podařilo,“ popisuje Vágnerův boj s neskutečně velkými rybami Středa. Arapaima měřila 306 centimetrů a vážila 154 kilogramů. Pozdějším úlovkem byl sumec Piraíba. Jeho délka byla 230 centimetrů a váha 215 kilogramů. Oba tyto kapitální úlovky budou oficiálně uznány celosvětovou rybářskou organizací IGFA jako rekordy.


Druhou velkou rybou byl sumec Piraíba. Oba úlovky budou uznány jako rekordní.

Samostatnou kapitolou dobrodružné výpravy byl její závěr. „V džungli Jakub před sebou uviděl pohyb. Byla to velká nafouklá anakonda. Zpočátku jsme si mysleli, že je na hladině balon, ale ukázalo se, že pozřela prase. Když nás zaregistrovala, tak po nás vyjela,“ popisuje Středa dramatické okamžiky. Vágnerovi se podařilo téměř osmimetrovou anakondu ulovit. Krajně nebezpečné zápolení s hadem trvalo celou hodinu. Kromě toho vytrvale lilo. Nakonec byla anakonda za pomocí indiánských průvodců přemožena.


V samém závěru expedice Vágner ulovil osmimetrovou anakondu. Z řeky ji pomáhali tahat také indiáni.

„Výprava do Amazonie byla více než úspěšná a zástupci National Geografic byli moc spokojeni. Nejen rekordem v podobě dvou gigantických ryb, ale také bonusem, který představovala anakonda. Ta v Amazonii není žádnou zvláštností, ale ta, která byla ulovena, je svými rozměry nevídaná,“ poznamenal kameraman Středa, který se domů vrátil celý pokousaný od komárů a moskytů. „Hůř je na tom Jakub Vágner, který mi volal, že je poštípaný i uvnitř těla a bude muset vyhledat lékaře,“ uvedl Středa.

Úpický kameraman se doma moc nezdrží. Už 25. března ho čeká další expedice, tentokrát do africké Keni na lov nilského okouna. Ani tato ryba není žádný drobeček a může vážit až 200 kilogramů. Rovněž tato výprava je součástí seriálu filmů, které Jiří Středa točí pro National Geografic.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Archiv Jiřího Středy

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena