Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.01.2019
Přesný čas: 12:42 Svátek: Ilona Zítra: Běla

PO PRÁCI V PIVOVARU VÁCLAV HAVEL POZDRAVIL TRUTNOVANY JAKO PREZIDENT

článek vytvořen 27. 01. 2010, přečetlo si ho 3494 lidí

Trutnov - Dnes je to přesně na den dvacet let, kdy město jako jedno z prvních v zemi navštívil nový československý prezident Václav Havel. Do funkce hlavy státu ho vynesly události listopadu 1989, které vedly k pádu komunistického režimu. Dramatika a disidenta Havla veřejnost do té doby znala jako dělníka v trutnovském pivovaru. Havel byl 29. prosince 1989 na Pražském hradě zvolen prvním mužem republiky.

Obyvatelé Trutnova na tehdejším Gottwaldově náměstí se dočkali, 27. ledna 1990 je navštívil prezident Havel.

Obyvatelé Trutnova byli podle pamětníků ve velké euforii a zcela zaplnili náměstí v centru města i přilehlé ulice. I když tehdy panovalo nepříjemné zimní počasí, byli trpěliví a čekali na prezidenta, prvního demokratického po čtyřiceti letech totality.

U historické události, při níž bylo náměstí zaplněné nejen Trutnovany, rád vzpomíná známý fotograf Bohdan Holomíček z Janských Lázní, který byl takříkajíc Havlovým dvorním fotografem. „S Václavem Havlem jsem se už znal z nedalekého Hrádečku, takže jsem ho samozřejmě fotil také při jeho prezidentské návštěvě v Trutnově,“ řekl.


Přivítání novopečeného prezidenta bylo velkolepé.

Atmosféra byla euforická a každý chtěl nového prezidenta vidět a dostat se do jeho blízkosti. To se Holomíčkovi podařilo. „Byl to úžasný pocit. Ta masa lidí, co se sešla na náměstí, to bylo neskutečné. Shora lidi vypadali jako špendlíkové hlavičky. Bylo to strašně silné. Pamatuji se, že se ke mně Václav Havel naklonil a zeptal se: Bohdane, prosím tě, jak se teď to náměstí jmenuje. No, jmenovalo se tenkrát Gottwaldovo,“ vzpomíná Holomíček.


Prezident Havel tehdy, před dvaceti lety, pozdravil zcela zaplněné náměstí z balkonu.

Na návštěvu prezidenta Havla nikdy nezapomene ani Marcela Podzimková z Trutnova, jejíž manžel tuto návštěvu fotil. „To bylo něco tak úžasného, že se mi úplně klepaly ruce a nohy. Stála jsem s našimi malými dětmi na náměstí. Atmosféra byla fantastická a všichni vyhlíželi, kdy prezident přijede. Moc jsme se těšili. Měli jsem to štěstí, že jsme zblízka mohli pana prezidenta Havla vyfotit,“ uvedla Podzimková.


Havlova návštěva byla podle historika Wolfa velkým podnětem pro práci Občanského fóra.

Také historik Vladimír Wolf označil atmosféra na Gottwaldově dnešním Krakonošově náměstí za úžasnou. „Tolik lidi na trutnovském náměstí nikdy nebylo. Příjezd prezidenta Havla byl velkým podnětem a dodáním síly pro práci Občanského fóra,“ podělil se o vzpomínku historik Vladimír Wolf, který cítil z návštěvy obrovské uspokojení a radost.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloslav Podzimek, Ctibor Košťál

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena