Dnes je 20.09.2017
Přesný čas: 20:23 Svátek: Oleg Zítra: Matouš

ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ GRADUJE. RADEK HAVRDA VYHRÁL 9. ETAPU

článek vytvořen 18. 01. 2010, přečetlo si ho 1919 lidí

Trutnov - V alpském závodě psích spřežení La Grande Odyssée pořádně přituhuje. A nejen kvůli počasí. Vlčický musher Radek Havrda vyhrál předposlední etapu prestižního závodu, Jiří Vondrák z Vrchlabí dojel druhý a oba tak drží velkou šanci na umístění na stupních vítězů. V celkovém pořadí je mezi druhým Havrdou a čtvrtým Vondrákem zanedbatelných 14 minut rozdílu.

8. ETAPA

Pondělí dopolední etapu z Bramans do Bonneval (47 kilometrů) vyhrál Švéd Peter Karlsson. Najel na Havrdu 2 minuty a 18 vteřin. V tu chvíli mu chyběly 2 minuty a 54 sekund na to, aby se dostal před Radka na druhé místo. Lídr závodu dojel třetí, ale udržel si významnou část náskoku. Vondrák skončil šestý se ztrátou 8 a půl minuty na Karlssona, přímého konkurenta v boji o stupně vítězů.

9. ETAPA
Odpolední etapa s hromadným startem z Bessans do Sardières (62 kilometrů) patřila v pondělí Radku Havrdovi. Nejprve se ujal vedení, pak ho všichni konkurenti předjeli. Ale nakonec jim předjetí vrátil a etapu triumfálně vyhrál. "Po startu jsme asi patnáct kilometrů vedli. V klesání mi pak začal haprovat pes Roger, tak se přede mě dostali Vondrák, Karlsson, Inauen i Rao. Tak jsme psa naložil do vaku a chvíli ho vezl. Jenže se mu to nelíbilo. Tak jsem ho v dalším stoupání zase zapřál, vzpamatoval se a běžel už pak v pohodě. Postupně jsem zase všechny předjel a do cíle dojel první," popsal přímo ze Sardiéres Havrda.

Těsně před hromadným startem

Inauen dojel až čtvrtý s pětiminutovou ztrátou, ale v celkovém pořadí si drží pozici lídra. Zato v boji o druhou a třetí příčku bude těsno. Mezi druhým a čtvrtým je pouze 14 minut rozdílu. To se může v poslední extra dlouhé etapě změnit - začíná se v úterý odpoledne trailem z Aussois na polární základnu (79 km), kde bude noční bivak. A ve středu z bivaku do cíle ve Val Cenis. "Celá etapa měří 164 kilometrů. Rozestupy mezi druhým a čtvrtým jsou minimální, bude to drama do poslední chvíle. Může se toho ještě hodně změnit," naznačuje Havrda.

Hendikep z menšího počtu natrénovaných kilometrů se snaží dohánět taktikou. V 9. etapě nechal odpočívat ty nejlepší pejsky, aby je pošetřil do závěrečného boje. "Nejlepších deset psů jsem připravoval na nejdelší závěrečnou etapu. Věřím jim, i když vím, že budeme potřebovat i patřičné štěstí," vzkázal z Alp. Slavný alpský závod, ve kterém Radek Havrda obhajuje loňské vítězství, skončí ve středu 20. ledna.