Přesný čas: 20:22 Svátek: Oleg Zítra: Matouš
českozpívá

HAVRDA VYHRÁL 3. ETAPU A JE CELKOVĚ DRUHÝ V ZÁVODĚ PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH

článek vytvořen 12. 01. 2010, přečetlo si ho 1424 lidí

Trutnov - Radek Havrda potvrdil, že se s ním musí počítat jako s adeptem na vítězství v letošním ročníku závodu psích spřežení La Grande Odyssée. V pondělí večer vyhrál ve francouzských Alpách třetí etapu nejnáročnějšího evropského závodu, upevnil si druhé místo v celkovém pořadí a stáhl o polovinu ztrátu na vedoucího Švýcara Emila Inauena. Jiří Vondrák z Vrchlabí je s půlhodinovou ztrátou čtvrtý.
VIDEOZÁBĚR S RADKEM HAVRDOU A JEHO PSÍ SMEČKOU

Havrdovi a jeho smečce vyhovovala trať s profilem trvalého stoupání. Do cíle dorazili první, za nimi Peter Karlsson a teprve potom lídr Emil Inauen. "Etapa nám vyloženě sedla. Podobně jako loni, kdy jsem celý závod vyhrál. Startovalo se nízko a prakticky pořád se stoupalo nahoru, byl tam pouze menší počet sjezdů," chválil si 43 kilometrů dlouhou trať z Chatel do Avoriaz. Na cestu se přitom vydal pouze s osmi psy ze čtrnácti, které má k dispozici. "Pošetřil jsem pejsky na další náročnou etapu, která bude rozdělena na tři části a dohromady za dva dny ujedeme 120 kilometrů," upřesnil Havrda.

Havrda ještě před dvěma týdny litoval, že v Česku neměl kvůli nedostatku sněhu takové tréninkové možnosti, jako drtivá většina ostatních startujících. Dokonce přiznal, že nejede do Alp obhájit prvenství, ale dojet závod ve zdraví. Jenže třetím místem v nedělní první etapě a druhým místem v pondělní dopolední etapě s hromadným startem naznačil, že se nehodlá vzdát. A prvenství v noční etapě ho znovu vrátilo na vrchol.

V úterý o půl desáté ráno vyráží Havrda na první část náročné etapy z Les Gets do Praz de Lys, která měří 36 kilometrů. Po denním bivaku pak odpoledne zamíří psí spřežení do Morzien, kde budou nocovat.

Pořadí po 3. etapě:
1. Emila Inaunen (Švýcarsko), 2. Radek Havrda - ztráta 6:58 minut, 3. Petter Karlsson (Švédsko) - ztráta18:12 minut, 4. Jiří Vondrák - ztráta 31:34 minut, 16. Miloslav Mikolášek - ztráta 2:20:32.

CO UŽ JSME PSALI O ZÁVODĚ:
I. ETAPA
"Je to zatím ukrutně rychlé. Všichni se snaží od počátku jet hodně rychle. Výsledková listina je pro nás zatím dobrá, ale první etapou se závod nevyhrává. To může člověk akorát ztratit," uvedl šestatřicetiletý musher po nedělním premiérové etapě. Havrda podobně jako ostatní závodníci musel bojovat především s velkým mrazem. "Sníh byl hodně přemrzlý, saně moc nejely, pouze z kopce. Na trati byla asi tři místa, které ani my z českých závodů neznáme, bylo to prudké, ale dalo se to sjet," řekl Havrda.

II. ETAPA
V pondělí o půl desáté se jela druhá etapa - s hromadným startem (viz. video). "Na startu byla velká tlačenice, rozumně jsem si počkal asi v polovině startovního pole, pak jsme se postupně prokousávali dopředu. Před námi zůstal pouze Švýcar Emil Inauen," popsal Havrda. Závod byl velmi rychlý, podobně jako v prologu. "Prvních pětatřicet kilometrů se jelo spíš po rovině, všichni se hnali dopředu, tak jsem se snažil jen držet rychlost, všechny jsem pak předjel v kopci," dodal Havrda v cíli 54 kilometrů dlouhé etapy.

VIDEO Z II. ETAPY S HROMADNÝM STARTEM

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI
Do závodu nastoupilo 21 musherů, celkem ujedou témě tisíc kilometrů v deseti dnech. Závod předčasně skončil pro jednoho z favoritů - Roberta Sorlieho. Norský závodník skrečoval kvůli zranění stehna. I přes zranění se pokusil pokračovat, ale po chvíli závod vzdal. Závod s jeho psy jede Benoit Gérard, ale bez šance na vítězství.

Nešťastný osud potkal i Jacka Gasparda. Při předjíždění jiného týmu ztratil rovnováhu a spadl ze saní. Jeho psi pak bez mushera běželi dál. Per Olav Gausereide a Salva Luque mu pomohli, když vzali Jacka na své saně a vezli ho asi 7 kilometrů. Díky této pomoci projel cílem. Psi běželi sami asi 11 kilometrů, než je organizátoři zastavili.