Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 19.03.2018
Přesný čas: 17:17 Svátek: Josef Zítra: Světlana

HAVRDA POJEDE OPĚT ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ V ALPÁCH, NA PRVENSTVÍ NEMYSLÍ

článek vytvořen 05. 01. 2010, přečetlo si ho 1228 lidí

Trutnov - Musher Radek Havrda (36) z Vlčic v pátek ráno odjíždí do francouzských Alp. Už počtvrté za sebou tam pojede prestižní závod psích spřežení La Grande Odyssée. Společně s dalšími 26 mushery ze dvanácti zemí světa pojede 10 etap tisíc kilometrů dlouhého závodu. Loni vyhrál coby amatér světoznámý závod už podruhé. Poprvé zvítězil v roce 2007 ve zkrácené verzi Trophée Grande Odyssée.
JEDETE OBHAJOVAT PRVENSTVÍ?
Už to tak neberu. Zimní podmínky, jaké panovaly letos v Česku, byly pro trénink velmi špatné. Koukal jsem do záznamů: v tréninku jsme asi měsíc a půl pozadu. Nebyl sníh, jinak bych jezdil s pejsky na sněhu už o čtyři týdny dříve. Skutečnost, že jsme na sněhu prakticky nejezdili, bude strašně moc znát.

Skandinávská konkurence bude letos obrovská. Tři musheři se odstěhovali do Norska za lepšími tréninkovými možnostmi - například Švýcar Emil Inauen se svojí manželkou, která závodí. Rovněž dlouholetý účastník Odyssey Jean Philippe Pontier a Daniele Rao z Itálie je pro změnu ve Švédsku.

PŘESTO SE OD VÁS ASI BUDE ČEKAT VÍTĚZSTVÍ. VŽDYŤ JSTE ODYSSEU DVAKRÁT VYHRÁL.
Asi to lidé ode mne budou čekat. Budeme se snažit se s tím nějak porvat, ale letos bude hlavním cílem v klidu dojet.

ZMĚNILO SE PROTI LOŇSKU SLOŽENÍ VAŠÍ PSÍ SMEČKY?
Mám sedm nových psů. Ještě ale nevím, jestli s námi pojedou. Letos poprvé mám k dispozici víc psů, takže můžu vybírat. V tréninku jsem měl osmnáct až devatenáct psů. Změna bude v doprovodném týmu. Už se mnou nepojedou pomocníci Marek Bárta a Luboš Seidl, kteří se mnou jezdili v minulých třech letech. Nově mám dva lidi, Petra Toncara a Jiřího Hovorku.

čtěte také: MUSHEŘINA JE DŘINA, ŘÍKÁ MUSHER RADEK HAVRDA

KOLIK PEJSKŮ VEZETE DO ALP?
Přihlásit můžeme čtrnáct psů. Etapy se jezdí s osmi až deseti psy.

KDO BUDE LÍDREM SMEČKY?
Stěžejní bude Heňa, která už minulý rok ukázala, že je špičková. I další lídři jsou feny - Ohi, Oliva a Fifi. Tři z těch čtyř jeli Odysseu už loni.

Radek Havrda a Heňa

CO VÍTE O TRATI?
Pořadatelé udělali proti loňsku nějaké změny, samozřejmě k těžšímu. Převýšení jsou větší. Myslím, že trať nás nepřekvapí. Velká neznámá bude počasí. Asi to nebude bez problémů ani ve Francii. Hlavně, aby trať nebyl zledovatělá nebo bez sněhu. Led bývá nebezpečný, závod bez sněhu zase hodně nepříjemný.

POKUD SE MÁTE POPRAT O MÍSTA NEJVYŠŠÍ, CO VÁM MŮŽE POMOCT?
To nedokážu říct. Někdo mi tvrdí, že by mi pomohlo, kdyby trať byla zledovatělá, ale to si já nepřeju. To je moc nebezpečné. 

DALŠÍ ČEŠI V ALPÁCH
Letošní závod psích spřežení La Grande Odyssée pojedou kromě Havrdy ještě další dva Češi: vrchlabský Jiří Vondrák, který už Odysseu jednou absolvoval, a Miloslav Mikolášek z Vysočiny

NEUVAŽOVAL JSTE O TOM, ODSTĚHOVAT SE TAKÉ NA SEVER?
Jenže to je o takových financích, že si to vůbec nedovedu představit. Ale je jasné, že mushing se nejlépe dělá na severu. Proto všichni z Evropy utíkají do Norska. A když už se tam třeba neodstěhují úplně, tak jsou tam na přípravných kempech, odjedou tam v listopadu a vydrží tam až do závodu. Pak mohou v pohodě trénovat.
Velkým favoritem letošní Odyssey bude Švýcar Emil Inauen. Pontier, který si chválí tréninkové podmínky. A Sorlie, který prý s vítězstvím automaticky počítá. A také sedmadvacetiletý nováček Arnt Ola Skjerve z Norska.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena