Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 14:50 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

PETŘÍKOVICE - BRENDY - ODOLOV – BOHDAŠÍN

článek vytvořen 02. 12. 2009, přečetlo si ho 1751 lidí

Mezi běžkaři, tuláky a obdivovateli zimní přírody z Trutnovska patří k nejoblíbenějším výlet přes hřebeny Jestřebích hor. Vzhledem k nadmořské výšce je tam, pokud není zrovna zima jako je ta letošní, kvalitnější sníh často až do jarních měsíců. Na trase jsou vyhlášené osvěžovny, vyhlídková místa vybízejí k zastavení a pořízení atraktivních snímků. Navíc se výlet dá při únavě či nečekaném zhoršení počasí zkrátit sjezdem do měst, která leží na úpatí, kde jsou k dispozici dopravní prostředky.


A jak se na výlet do malebných Jestřebích hor dostaneme? Vlakem přes Trutnov-střed dojedeme do Petříkovic. Využijeme trať Trutnov - Radvanice - Adršpach - Teplice. Ze zastávky v Petříkovicích vede zelená turistická značka směr Paseky v Jestřebích horách. Po kilometrovém prudkém stoupání a nabrání nadmořské výšky už tuláky čeká příjemná projížďka na běžkách či pěší výlet s malým převýšením lesem i lukami.
Asi tříkilometrová vyhlídková část vede od pěchotního srubu nad Slavětínem až do osady Paseky - Čapkovy Brendy. Při zastávkách potěší výhledy na Krkonoše, Královecký Špičák, Krupnou horu, Hradiště, Teplické skály a Čáp. Po osvěžení na Pasekách je možné pokračovat po zelené značce vrcholovou partií pod rozhlednu na Žaltmanu a sejít nebo sjet na Panskou cestu u Bílého kamene, nebo po červené cyklotrase souběžně se zelenou po jižním úbočí pod Lotrandovou jeskyní na Panskou cestu u Bílého kamene.
Odtud se dá po lesní silničce pohodlně doklouzat na Odolov, kde už čeká odměna v podobě Hospody U Lotranda a krásné výhledy. Z Odolova pokračuje Panská cesta po úbočí Švédského vrchu a kopce Na Perném na Krkavčinu nad Bohdašín. Odtud jsou ojedinělé výhledy na Bor, Orlické hory a Červenokostelecko.

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena