Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 23.02.2019
Přesný čas: 03:18 Svátek: Svatopluk Zítra: Matěj
českozpívá

TAK DOBŘE JAKO TEĎ NÁM NIKDY NEBYLO, ŘÍKÁ 20 LET PO REVOLUCI LÁBUS

článek vytvořen 17. 11. 2009, přečetlo si ho 2138 lidí

Trutnov - Dnes dělá zprávaře na radiu Beat, před dvaceti lety byl coby voják na základní vojenské službě. "Paradoxně mi vojna pomohla k tomu, že jsem mohl být svědkem událostí v Praze. Viděl jsem i tu klauniádu, jak Gott zpíval s Krylem hymnu," vzpomíná v rozhovoru pro Trutnovinky jedenačtyřicetiletý Pepa Lábus.

Trutnov, Dny lidských práv 1989. Pepa Lábus hraje na kytaru před Starou radnicí. V pozadí Radek "Jestřáb" Langhammer, jeden ze spoluorganizátorů proslulého trutnovského Open Air Music festivalu

Kde jste byl 17. listopadu 1989?
Tak to vím naprosto přesně, protože na takové věci se nezapomíná.  Na vojně. Byl jsem tam od jara 1988 a měl tam být do jara 1990. Díky tomu, co se stalo, nám to zkrátili o dva měsíce. Ten víkend jsem byl shodou okolností na opušťáku v Trutnově a samozřejmě jsem věděl dopředu, že se bude něco konat. Proběhlo to i v televizi. Demonstrace v Praze byla povolená a měla uctít památku studenta Jana Opletala, který byl obětí nacismu. Komunisti to povolili, ale nepřikládal jsem tomu žádnou důležitost.

Jak jste se dozvěděl, co se v Praze stalo?
V pátek 17. listopadu jsem to nesledoval, protože, jak už jsem řekl, nepředpokládal jsem, že by se něco stalo. Byli jsme v hospodě a byl jsem dlouho vzhůru. V sobotu dopoledne jsem šel po mostě u ekonomky v Trutnově a můj kamarád Radek Doležal, který nás bohužel nedávno opustil, mi říká: Vy si tady chlastáte a v Praze včera zabili studenta. Agent Zifčák tam tenkrát předstíral, že je mrtvý student. Komunisté tím chtěli rozvířit nějakou krvavou odvetu, aby potom mohli použít sílu.


Pepa Lábus dnes. V sobotu s kapelou vystoupil při Webrovkafestu věnovanému odpůrcům komunismu a fašismu

Když jste se o událostech v Praze dozvěděl, co jste hodlal dělat?
Vzhledem k tomu, že jsem byl na vojně, tak jsem toho moc dělat nemohl. Byl jsem v té době na ošetřovně a byl tam s námi výborný doktor Chmátal, který teď působí ve vojenské nemocnici. Dovolil nám neuvěřitelné věci. Všude byla zakázaná televize, vycházky, opušťáky. Všichni naši kamarádi se ale soustředili na ošetřovně, kde televize byla a kde už byly vysílány přímé přenosy z událostí v Praze. Já jsem navíc vozil pacienty do Ústřední vojenské nemocnice a dal jsem si s nimi vždy sraz večer. Šel jsem na Václavské náměstí, oběhl jsem fakulty, posbíral letáky, které jsem dovezl zpět na vojnu. Paradoxně mi vojna pomohla k tomu, že jsem mohl být svědkem událostí v Praze. Viděl jsem i tu klauniádu, jak Gott zpíval s Krylem hymnu.

Jak vzpomínáte na listopadové události v Trutnově?
Kvůli vojně jsem v Trutnově v tu dobu nebyl. Byl jsem tady, když přijel prezident Václav Havel. Hrál jsem na radnici na balkóně. Byl jsem v Trutnově 10. prosince na Den lidských práv, to jsem hrál s Pavlem Foltánem také na tribuně.


Pepa Lábus s písničkářem Pavlem Foltánem na trutnovském náměstí při Dnech lidských práv 1989

Jste po dvaceti letech od sametové revoluce spokojen?
Já jsem naprosto spokojen. Prvních pět let po revoluci byla absolutní euforie, to už nikdy nezažijeme. Tak dobře, jak je nám teď, nám nikdy nebylo. Ať si každý, co chce říká.

 PEPA LÁBUS 
 narozen 15. prosince 1968 v Trutnově
 absolvent trutnovské gymnázia
 po studiích postupně pracoval v ZPA, ve skladu Potravin a na poště,
 dále jako skladník v Nakladatelství Paseka
 dělal barmana v Trendu
 moderoval v rádiích Černá hora a Metuje
 nyní dělá už sedm let zprávaře v radiu Beat 

Chucky, Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: archiv a Peca Tomm

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena