Hrad Bradlec se nachází od hospody sotva jeden kilometr. Z asfaltové silnice uhnete po pár stech metrech a vystoupáte na čedičový vrchol se zbytky hradu. První zmínky o něm pocházejí ze 14. století a v průběhu své existence se často stával útočištěm loupežníků. Od 16. století se měnil v ruinu. Do dnešní doby se z něj zachovaly zbytky hradeb a obytného paláce.
Z Bradlece se vrátíte ke Klepandě a pokračujete po červené stezce asi 1,5 km směrem na Kumburk. Opět budete muset vyšlápnout strmější kopec, na jehož vrcholu jsou pěkně zachované zříceniny rozsáhlejšího hradu, který postupně opravuje občanské sdružení. Ze zpevněné věže je výborný výhled do širokého a dalekého okolí. Pásy hradeb a zbytky bašt dávají ještě dnes představu o rozsahu kvalitního opevnění a velikosti Kumburka, který se z jednoduché dispozice na počátku 14. století rozrostl do majestátní podoby. Z historie hradu zaujme smutný příběh vězněné dívky. Před třicetiletou válkou byla v Panenské věži vězněna jedenáct let Eliška Kateřina Smiřická za to, že se zamilovala do chudého kováře. V roce 1619 ji vysvobodil Otta Jindřich z Vartemberka. Po odchodu Švédů v polovině 17. století byl hrad ze strategických důvodů pobořen a chátral. Najdete na něm i pamětní desku, která připomíná, že si hrad oblíbil Karel Hynek Mácha.
Oba dva hrady jsou snadno přístupné. Bradlec je opuštěná zřícenina, na Kumburku můžete dobrovolným vstupným přispět občanskému sdružení na další opravy hradu.