Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 21.10.2018
Přesný čas: 10:28 Svátek: Brigita Zítra: Sabina

CHCI, ABY TRUTNOVÁCI MĚLI DIVADLO RÁDI, ŘÍKÁ ŘEDITEL KASÍK

článek vytvořen 03. 11. 2009, přečetlo si ho 3029 lidí

Trutnov - Od 1. prosince se stane ředitelem nově vznikajícího městského divadla (úřední název Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas). A už nyní má jasno: „Byl bych rád, kdyby se Trutnováci naučili chodit do divadla, měli ho rádi, aby věděli, že je tady pro ně a rádi se do něj vraceli,“ řekl devětatřicetiletý Libor Kasík v rozhovoru pro listopadové číslo kulturně společenského magazínu Trutnovinky.


KDY A JAK JSTE SE POPRVÉ DOZVĚDĚL O TOM, ŽE SE V TRUTNOVĚ STAVÍ DIVADLO?
Bylo to na začátku letošního léta. Na internetu jsem o tom našel článek. Teprve potom jsem na stránkách města našel článek o druhém výběrovém řízení.

A UŽ TEHDY JSTE VĚDĚL, ŽE SE CHCETE PŘIHLÁSIT?
Hned jak jsem si přečetl článek o výběrovém řízení, tak jsem se chtěl přihlásit.

VIDĚL JSTE V TÉ DOBĚ OBRÁZKY NEBO STUDIE, KTERÉ BY UKAZOVALY BUDOUCÍ VZHLED DIVADLA?
Ano, měl jsem od počátku představu o tom, jak to vypadá zvenčí. Vizualizaci jsem viděl. Brzy jsem zkontaktoval trutnovskou radnici, kde mi poskytli materiály o tom, jak to vypadá uvnitř divadla a jaké možnosti objekt má.

CO JSTE SI ŘEKL, KDYŽ JSTE POPRVÉ VIDĚL NA VLASTNÍ OČI ROZESTAVĚNÉ CENTRUM?
Přiznám se, že když jsem ji viděl poprvé, tak mě moc nenadchla. Bylo to v době, kdy nebyla skleněná fasáda, nebyl tam obal a připadalo mi to jako podivný útvar. Moc mi to neladilo s tím, co jsem viděl ve vizualizaci. Když jsem to ale viděl nyní (15. října - pozn. redakce), tak už je to lepší.

RADIL JSTE SE S NĚKÝM O TOM, ZDA MÁTE JÍT DO VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ?
Ne, jen s rodinou. Měli jsme v plánu změnit místo našeho žití. A jednou z variant bylo odejít z Kladna sem do Podkrkonoší. Takže výběrové řízení vlastně korespondovalo s mými plány. Manželka můj nápad jít do konkurzu přijala kladně. Panují doma samozřejmě obavy z přestěhování sem, ale já v tom nevidím zásadní problém.

CO VÁM ŘEKL PŘI PRVNÍM SETKÁNÍ TRUTNOVSKÝ STAROSTA IVAN ADAMEC?
Bavili jsme se o konceptu, který jsem ve výběrovém řízení předložil, ale hlavně o věcech, které budou následovat do doby, než začne provoz divadla. Měl jsem z debaty s ním dobrý pocit. Věřím, že máme podobné představy o fungování divadla.MÁTE PŘEDSTAVU, JAK VČLENÍTE POD DIVADLO V TRUTNOVĚ DOSUD FUNGUJÍCÍ DŮM KULTURY?
Ať dojde ke sloučení, spojení nebo jak tomu budeme říkat, dříve či později, tak chci, aby to proběhlo v klidu a lidé mohli pracovat v dostatečném předstihu tak, aby vše bylo v pořádku při slavnostním otevření v září 2010.

JAK BUDE VYPADAT OTEVŘENÍ DIVADLA? BUDE TO VELKOLEPÁ AKCE?
Mám rámcovou představu, jak to bude vypadat, ale zatím ji nechci prozrazovat. Snad jen to, že během celého slavnostního dne by měl být program pro všechny věkové skupiny obyvatel s tím, že program bude mít nějaký hlavní bod, který musí mít vysokou uměleckou kvalitu a být důstojný a adekvátní tomu, co tady vyrůstá.

MÁME V BĚŽNÉM PROGRAMU OČEKÁVAT PRAŽSKÁ DIVADLA A ZNÁMÉ UMĚLCE, NEBO ZDE TI NEJZNÁMĚJŠÍ BUDOU JEDNOU ZA ČAS V PODOBĚ JAKÉSI TŘEŠNIČKY NA DORTU?
Vzhledem k tomu, že stavba kulturního centra přesahuje region, je to jedinečná stavba v rámci republiky, proto by zvaní špičkových českých i zahraničních umělců mělo být víc, než jenom občasná třešnička na dortu. Na druhé straně program nebude postavený jen na tom. Centrum musí přilákat špičkovou kulturu, ale také musí být dán prostor trutnovským kulturním iniciativám. Například místním amatérským divadlům, neziskovým organizacím a podobně. Chtěl bych tady uvádět kvalitní divadelní věci, i z Prahy samozřejmě nebo třeba i z Kladna. Tamní divadlo uvádělo hru o Jaromíru Jágrovi, klidně by ji mohlo sehrát u nás, protože to má dramatickou kvalitu a je to o známé osobnosti.POČÍTÁTE S TÍM, ŽE BY SE KULTURNÍ AKCE POD VAŠÍM VEDENÍM KONALY I MIMO DIVADELNÍ BUDOVU?
Ano. Nechci ale, aby si někdo myslel, že veškerou kulturu chci spolknout pod sebe. Centrum bude středem kultury, budou se v něm sbíhat nitky, ale bude žít v symbióze s aktivitami, které nepořádá město. Například s Jazzincem. Nechceme nikomu lézt do zelí, naopak rádi jim poskytneme prostory.

NĚKTEŘÍ ODPŮRCI DIVADLA TVRDÍ, ŽE TRUTNOV NENÍ KULTURNÍ MĚSTO. CO SI O TOM MYSLÍTE?
Že to není pravda. Je tu celá řada velmi kvalitních kulturních aktivit. Například zmiňovaný Jazzinec, letní festival Open Air, Trutnovský podzim a další. Divadlo prostě pouze nabídne možnost významně rozšířit počet kulturních aktivit. Už brzy budou mít Trutnováci prostor pro kulturní věci, které dosud dělat nemohli. Trutnov je podle mě kulturní město.

KTEROU ČÁST KULTURY MÁTE NEJRADŠI?
Nejvíc dokáže zasáhnout cítění člověka hudba. To je můj případ. Ale spoustu zajímavých zážitků jsme měl při výstavách i na divadle. Především se mi líbí nápadité věci, které přinášejí něco nového, zábavu a zážitek.

CO BYSTE VZKÁZAL TRUTNOVANŮM?
Že se těším až to společně slavnostně otevřeme. Doufáme, že jich přijde hodně a doufám, že zájem nebude o divadlo jen na začátku, ale že vydrží, bude stoupat a Trutnov tím dostane další rozměr, který dosud neměl.

LIBOR KASÍK
- 39 let
- zatím mluvčí kladenského magistrátu
- od 1. prosince ředitel trutnovského divadla
- absolvent pražské hudební akademie múzických umění
- byl také zpěvákem, dramaturgem, produkčním a marketingovým ředitelem.

Pavel Cajthaml
Foto: Miloš Šálek


© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena