Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 29.03.2023
Přesný čas: 08:54 Svátek: Tatana Zítra: Arnošt

CO NAVŠTÍVIT V TRUTNOVĚ?

 
PAMÁTKY

Krakonošovo náměstí
Hlavní trutnovské náměstí odpovídá svým rozvržením s přilehlými uličkami původnímu rozvržení od dob zakládání města. Náměstí zdobí novější měšťanské domy postavené po roce 1870, kdy Trutnov vyhořel. Náměstí zdobí kašna s Krakonošem, barokní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1704 a od roku 2009 také znovu instalovaná socha rakouského císaře Josefa II, která zdobila náměstí do počátku první republiky. Spodní části náměstí vévodí novogotická budova staré radnice. V blízkosti náměstí se nacházejí také další významné budovy - klasicistní kostel Narození panny Marie z druhé poloviny 18. století, empírová budova současného muzea, která stojí na místě středověkého hradu a zachovaný renesanční dům, nynější sídlo Městské galerie.

Trutnovské kostely
Kostel Narození Panny Marie
Nejviditelnější dominanta města je klasicistní kostel u Krakonošova náměstí. Postaven byl v letech 1756 - 1782 podle návrhu architekta Niedereckera.
Koncertní síň Bohuslava Martinů
Původně evangelický kostel u městského parku byl dokoncen v roce 1900. Svému účelu sloužil jen ro doku 1957. V současnosti odsvěcená novogotická budova slouží jako svatební a koncertní síň.
Kostel svatého Václava
Nejstarší kostel v Trutnově, písemně doložený k roku 1313. Kostel nese známky gotického i renesančního stylu, hlavní oltář pochází z období baroka.
Kostel svatého Petra a Pavla
Novogotický kostel z přelomu 19. a 20. století je významnou dominantou další trutnovské části Poříčí. 

Hradby
V okolí historického jádra města se dochovaly fragmenty městského opevnění, které v 19. století přestalo plnit svou funkci a stalo se stavebním materiálem měšťanských domů. Nejlépe dochované zdi hradeb se nacházejí nad Vodní ulicí, kde jsou patrné rovněž zbytky nárožního bastionu. Další části hradeb jsou k vidění v ulici Na struze.

Městský park
Park se nachází v místech, kde se odehrávaly tuhé boje bitvy prusko-rakouské války v roce 1866. Spodní část parku je navržena ve francouzském stylu s geometrickým členěním, fontánou a schodištěm. Na ni navazuje ve stráni anglický park s cestičkami, vzácnými stromy, vyhlídkami či hroby padlých vojáků. V nejvyšší části parku se nachází Janská kaple (postavená roku 1714), která se stala kromě prusko-rakouské války rovněž dějištěm bojů slezských válek v polovině 18. století. Dalšími významnými památkami v parku jsou koncertní síň Bohuslava Martinů či památník generála Gablenze s vyhlídkou na město a Krkonoše.  
 

 
VÝSTAVY, EXPOZICE

Městská galerie
Nachází se v dochovalém renesančním domě u Městského úřadu v Trutnově. Aktuální výstavy a plán výstav najdete na www.galerietu.cz

Muzeum Podkrkonoší
Sídlí v budově vedle Kostela Narození panny Marie v místech dřívějšího středověkého hradu. Nabízí stálé expozice i přechodné výstavy. Aktuální plán výstav najdete na www.muzeumtrutnov.cz

 
 
NAUČNÉ STEZKY

Den bitvy u Trutnova - rakouské vítězství 27.6. 1866
Stezka měří necelé 3 km a začíná na Krakonošově náměstí. Návštěvníky zavede do městského parku a na osmi zastaveních informuje o průběhu a manévrech vojsk v bitvě prusko-rakouské války v roce 1866. Rozsáhlejší okruh v délce 11 km začíná a končí u památníku generála Gablenze a je určen spíše pro cyklisty. Detailní popis trasy najdete zde

Nové Dvory - Babí
Naučná stezka v délce osmi kilometrů začíná v okrajové části Trutnova a vede lesem k pevnosti Stachelberg. Na třinácti zastaveních seznamuje návštěvníky s ochranou přírody, hospodařením v lese, geologií, faunou a historií Krkonoš a Vraních hor.

 
 
KOUPÁNÍ

Městské koupaliště
Je otevřeno od června (podle počasí) do konce srpna. Nabízí vyhřívané bazény, chrliče vody, tobogán, skluzavku, restauraci, rychlé občerstvení, kurt na plážový volejbal, dětský koutek, stoly na stolní tenis, aerobic a půjčovnu sportovních potřeb.
Vstupné na celý den 55 Kč (děti 35 Kč). Od 15 hodin vstupné 40 Kč (děti 25 Kč).
Více informací najdete na stránkách Loko Trutnov

ATC Dolce Vita
Kemp se nachází kousek od Trutnova (příjezd od Volanova). Rekreační a odpočinková zóna nabízí koupání na třetím kaskádovém rybníku. Autokemp umožňuje stanování, ale také ubytování v bungalovech a chatkách. V areálu se nachází restaurace, stánky s občerstvením, sprchy, dětský koutek a sportovní kouetk s minigolfem a kurty na nohejbal a tenis. Více informací najdete na www.apartmany-dolce.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena. Vyrobila Xantipa Agency