Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.01.2019
Přesný čas: 00:39 Svátek: Vladislav Zítra: Doubravka

SOCHA CÍSAŘE JOSEFA II. UŽ STOJÍ NA KRAKONOŠOVĚ NÁMĚSTÍ. KE SLAVNOSTNÍMU ODHALENÍ DOJDE V SOBOTU

článek vytvořen 10. 09. 2009, přečetlo si ho 5567 lidí

Trutnov - Dvoumetrová socha rakouského císaře Josefa II. se po 85 letech vrátila na Krakonošovo náměstí. Ve čtvrtek ráno ji přivezli ze slévárny HVH v Horní Kalné a umístili na téměř pět metrů vysoký podstavec mezi dvěma arborety. Pomník je zatím ukrytý pod bílou plachtou. Slavnostně totiž bude odhalen až v sobotu 12. září v 10 hodin při Dnech evropského dědictví.
Instalace zhruba tři sta kilo vážícího bronzového císaře netrvala ani čtvrt hodiny. Naopak na několik hodin se před dvěma týdny protáhlo sestavení horní části podstavce. Jednotlivé mramorové sokly (materiál pro ně byl dovezený z Kuby) vážily zhruba dvě tuny a na připravené pískovcové základy je musel opatrně umístit jeřáb. "Sochu jsme odlili z bronzu, celá výroba trvala zhruba tři měsíce," uvedl Pavel Horák, spolumajitel slévárny HVH.
Obnova pomníku stála město téměř dva miliony korun, z toho 700 tisíc korun poskytl ve formě dotace Euroregion Glacensis. "Socha Josefa II. sem historicky patří, stála tady od roku 1886. Je pravda, že relativně krátce 36 nebo 37 roků a pak osmdesát let byla sundaná, v posledním období stojí v muzeu. Je to historie našeho města," uvedl trutnovský starosta Ivan Adamec.

O přínosu Josefa II. pro trutnovský region hodlá promluvit při sobotním slavnostním odhalení. "Na sochu, která zde byla instalovaná v roce 1886, dvacet let po prusko-rakouské válce, se trutnovští občané sbírali. Ta iniciativa vznikla zdola, nikoliv nařízením nějaké vrchnosti," zdůraznil Adamec (Videorozhovor se starostou na konci článku).Josef II. je v současnosti připomínán jako reformní panovník, skromného vystupování, znalý místních poměrů v monarchii. "Poprvé navštívil Trutnovsko v roce 1766, aby po prohraných slezských válkách s Prusy obhlédl stav a zjistil další možnosti opevnění regionu proti Prusku. Podruhé to bylo za hladomoru roku 1771, když bylo území Krkonoš a Podkrkonoší postiženo velkým suchem. Potřetí se u nás objevil po takzvané bramborové válce v roce 1779, kdy znovu obhlížel prostory bojiště," vysvětlil už dříve Vladimír Wolf, historik, vysokoškolský pedagog a jeden z navrhovatelů návratu sochy do historického centra.SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ DNŮ EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ
sobota 12. září na Krakonošově náměstí
9.30 hodin
* promenádní koncert Městské dechové hudby Krakonoška
10 hodin
* slavnostní nástup Klubu vojenské historie Trutnov a tradiční natírání pamětní desky r. 1866 bílou barvou
* vystoupení starosty města,
slavnostní odhalení nově instalované sochy císaře Josefa II.
10.40 hodin
* promenádní koncert Městské dechové hudby Krakonoška


DOBOVÉ SNÍMKY NÁMĚSTÍ SE SOCHOU JOSEFA II. NAJDETE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek (současné) a archiv Městského úřadu Trutnov (historické - fotogalerie)
Kamera: Jan Macek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena