Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 25.06.2018
Přesný čas: 19:24 Svátek: Ivan Zítra: Adriana
českozpívá

OPEN AIR MUSIC FESTIVAL SKONČIL, ZÚČASTNILO SE HO TÉMĚŘ 20 TISÍC LIDÍ. PODÍVEJTE SE NA UNIKÁTNÍ VIDEO

článek vytvořen 24. 08. 2009, přečetlo si ho 5059 lidí

Trutnov - 22. ročník nejstaršího mezinárodní hudební přehlídky v Česku je minulostí. Vystoupilo na ní 100 českých a zahraničních kapel, hvězdami byli skotští Primal Scream, kapela Kryštof a Eva Pilarová. Podle organizátorů se zúčastnilo víkendového Open Air Music festivalu asi 20 tisíc lidí. „Myslím si to vzhledem k tomu, že všechny scény byly ve večerních hodinách do posledního místa zaplněny,“ prohlásil pro ČTK pořadatel Martin Věchet.

Ovace publika sklidili rovněž američti Anti Flag, ruská zpěvačka Žanna Bičevská a Monkey Business se šoumenem Matějem Ruppertem a v neděli Jiří Schmitzer a Švihadlo. Festival letos znovu navštívil první český prezident Václav Havel, kterého doprovázeli bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a někdejší ministr školství Ondřej Liška. Havel si navíc zahrál na perkuse s příležitostným souborem Hever and Vazelína. V areálu byl exprezident asi pět hodin.Pilarová po koncertu přiznala, že měla před vystoupením obavy z přijetí publika. "Obavy je velmi slabé slovo. Měla jsem takovou trému, že jsem už třetí den nejedla a nebudu ještě dva dny jíst, protože jsme byla úplně mimo. Říkala jsem o minulém Trutnově, že to byl můj životní koncert, tak tohle byl můj druhý životní a ještě s korunovací," řekla.

První dáma českého swingu zazpívala tisícovkám fanoušků většinu známých hitů. A s Matějem Ruppertem z Monkey Business dokonce zazpívala písně Láska nebeská a Tereza - jako připomínku na nedávno zesnulého Waldemara Matušku.

 čtěte také: FESTIVAL: EVA PILAROVÁ BYLA KRÁLOVNOU SOBOTNÍHO PROGRAMUSoučástí neobvyklé dramaturgie festivalu bylo letos nejen vystoupení Evy Pilarové, ale rovněž téměř devadesátiletého šansoniéra Rudolfa Pellara s hlučnými punkovými muzikanty. Další kontrast přišel, když to drsní brazilští Cavalera Conspiracy na hlavní scéně "rozbalili" po britské popové zpěvačce Candie Payne. Velký ohlas u publika sklidila také havířovská kapela Kryštof s frontmanem Richardem Krajčem, přestože se pořadatelé obávali jejího komerčního charakteru.

"My jsme se toho moc báli, protože na (internetových) stránkách festivalu probíhaly hrůzné zvěsti, jak nás odsud poženou svinským krokem a že jsme ta nejkomerčnější a nejodpornější kapela, kterou kdy pozvali. Výsledek na mě působí úplně jako opak," řekl Krajčo po koncertu pro agenturu ČTK.

 čtěte také: KAPELA KRYŠTOF NA FESTIVALU USPĚLA, V PÁTEK BYLA NEJVĚTŠÍ HVĚZDOU

Letošní festival byl věnován Janu Palachovi, Janu Zajícovi, Ryszardu Siwiecovi a mistru Janu Husovi, s podtitulkem Geronimovi a všem lidem amerického Woodstocku roku 1969. V neděli ho slavnostně zakončili symbolickým zavíráním. Budoucnost rockové přehlídky je podle Věcheta stále nejistá. Ovlivnit ji může plánovaná výstavba na loukách v blízkosti areálu (v místě stanového městečka). "Máme přislíbeno od šéfa stavební firmy, že ještě příští rok by bylo možné tady festival uskutečnit, neb nemají v plánu začít stavět," uvedl Martin Věchet pro ČTK.Podle policie se v přímé souvislosti s letošním festivalem nestalo nic závažného. "Zadokumentovali jsme šest trestných činů a pět přestupků majetkové trestné činnosti, mezi kterou patří krádeže volně odložených věcí, cenností, mobilních telefonů, peněz, platebních karet a osobních dokladů, a to zejména ze špatně zajištěných stanů," uvedl policejní mluvčí Jiří Prouza.

Policisté rovněž prošetřují úmyslně založený požár tří stanů ve stanovém městečku v blízkosti festivalového areálu. "Poškození vyčíslili škodu na 11 tisíc korun," dodal Prouza. Policisté rovněž řešeili 59 přestupků v dopravě, za které udělili pokuty v celkové výši 47 tisíc korun. Odhaleno bylo 40 opilých řidičů.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml, Jan Macek, Chucky
Trutnovinky.cz
Foto: Vilém Fischl

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena