Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 20.09.2017
Přesný čas: 07:50 Svátek: Oleg Zítra: Matouš
českozpívá

VÍTĚZEM 3. RALLY KRKONOŠE SE STAL PAVEL VALOUŠEK NA MITSUBISHI. PODÍVEJTE SE NA VIDEO

článek vytvořen 08. 08. 2009, přečetlo si ho 9578 lidí

Trutnov - Pavel Valoušek a spolujezdec Zdeněk Hrůza s Mitsubishi Lancer Evo IX vyhráli 3. Rally Krkonoše. V cíli atraktivního závodu byli téměř o 13 vteřin rychlejší než druhý Roman Odložilík na Fiatu Grande Punto. Třetí skončil Jan Štěpánek se Škodou Octavia WRC. Exjezdec formule 1 Tomáš Enge byl pátý. Dvě rychlostní zkoušky z osmi byly zrušeny kvůli nehodám.
Hned v úvodu Krkonošské rally došlo k vážné nehodě. Při první rychlostní zkoušce v jedné z posledních zatáček nad Hrádečkem narazil do stromu se svým Peugeotem Josef Peták. Na místě zasahovali záchranáři, první rychlostní zkouška byla proto zrušena a přitom ještě ani pořádně nezačala.

Auto a Josef Peták po havárii v první erzetě

Druhá erzeta skončila po pár stech metrech pro další tři posádky. Na mostku U Dvoraček dojeli Václav Donát se škodovkou (č. 30) a Jan Halala s fordem (č. 40), který se dvaapůlkrát překlopil přes střechu. Oba řidiči vyvázli bez zranění. Kamil Hovorka se Škodou Favorit srazil mimo trať šestiletého chlapce. Ten stál v prostoru, který nebyl pořadateli vyhrazen jako bezpečné divácké místo. Dítě bylo letecky transportováno do nemocnice. Šestá rychlostní zkouška, která se měla jet na stejné trati jako druhá erzeta, byla zrušena. Při závodě se stalo několik dalších nehod, obešly se naštěstí bez zranění.

Na trať vyrazilo 128 posádek, z toho 40 jich pro technické problémy nebo kvůli haváriím do cíle nedojelo.

Převrácený ford Jana Halaly pořadatelé bleskově odklidili z trati
Převrácený ford Jana Halaly u Dvoračky pořadatelé bleskově odklidili z trati

Závod vyšel nejlépe Pavlu Valouškovi s mitsubishi. Od úvodního měřeného úseku vedl a prvenství udržel až do konce. "Spokojenost je určitě veliká. Musím poděkovat klukům mechanikům za připravený vůz, nebyl žádný problém, všechno fungovalo. Závod byl opravdu velmi těžký, poznamenaný mnoha haváriemi," prohlásil Valoušek po dojezdu do cíle. Rally podle něj sice nebyla dlouhá, ale byla náročná. "Rychlostní zkoušky záludné, byla zde spousta míst, kde se dala udělat chyba. My se snažili jet tak, abychom chybu neudělali, protože moje auto startuje příští týden na Barum rally a nechtěl jsem, aby před ním byl s autem nějaký problém," dodal Valoušek.

Zajímavý byl boj o druhou příčku. Před závěrečnou rychlostní zkouškou se na druhou příčku probojoval Jan Štěpánek s oktávií, ale Roman Odložilík s fiatem v poslední erzetě "zabral" a dvouvteřinovou ztrátu smazal. Do cíle nakonec dojel o 0,4 vteřiny dříve než jeho soupeř.

Spokojený byl s celkovým pátým místem rovněž Tomáš Enge. Někdejší jezdec formule 1 závodil v Trutnově za volantem mitsubishi poháněného plynem. "Až tak dobrý výsledek jsme nečekali. Ale bojovali jsme a neudělali žádnou chybu," chválil si Enge.

VÝSLEDKY:
1. Valoušek - Hrůza (Mitsubishi Lancer) výsledný čas 28:49,3 minut, 2. R. Odložilík - P. Odložilík (Fiat Grande Punto) - ztráta 12,8 vteřiny, 3. Štěpánek - Omelka (Škoda Octavia WRC) -13,2 vteřiny, 4. Trněný - Pritzl (Škoda Fabia WRC) -14,6, 5. Enge - Ernst (Mitsubishi Lancer) -32,5, 6. M. Semerád - Ceplecha (Mitsubishi Lancer) -36,5, 7. Pech - Uhel (MItsubishi Lancer) 1:01,4 min., 8. J. Semerád - Niemetz (MItsubishi Lancer) -1:05,5, 9. Sýkora - Škardová (Mitsubishi Lancer) -1:07,00 min., 10. Arazim - Gál (Mitsubishi Lancer) 1:09,7.

Letošní Rally Krkonoše se jela jako pátý díl mistrovství republiky ve sprintrallye. V čele celkového pořadí se udržel Jaroslav Orsák, i když trutnovský závod nedokončil, protože se ve druhé erzetě dostal mimo trať.

Tomáš Enge v Trutnově
Tomáš Enge na startovní rampě letošní Rally Krkonoše s mistubishi poháněným plynem

Třetí ročník Rally Krkonoše byl pátým dílem AutoCont Mistrovství ČR ve sprintrally. Startovaly v něm rovněž posádky Mistrovství ČR historických vozů a také K4 Poháru v rally. Součástí pátečního doprovodného programu na náměstí bylo Setkání legend spojené s autogramiádou. Mezi známými jmény škodováckého továrního týmu se objevil také Nor John Haugland.