Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 17:22 Svátek: Igor Zítra: Olivie

PĚŠKY PŘES DVORSKÝ LES DO MARŠOVA

článek vytvořen 07. 07. 2009, přečetlo si ho 938 lidí

Dvorský les bývá častým cílem fotografů, protože nabízí spoustu suchých nebo roztodivně tvarovaných stromů, porostlých mechem, které zvlášť v podzimním počasí vytvářejí velmi tajemnou kulisu. Tu na několika místech prohlubují také přírodou pohlcené bunkry opevnění z druhé světové války, jejichž dřívější síla a pevnost vzala za své v záplavě zeleně.


Jako výchozí bod pěšího pochodu jsme zvolili Babí u Žacléře, kam se bez problému dostanete autobusem několikrát denně. Místo ke Stachelbergu se však vydáte opačným směrem po červeně značené cestě. Nejdříve budete procházet otevřenou krajinou s pěkným výhledem na východní Krkonoše. Po třech až čtyřech kilometrech svižného stoupání stanete na začátku Dvorského lesa, převážně bukového pralesa s příměsí dalších stromů. Projdete kolem pokřivených bříz, suchých pahýlů mrtvých stromů, slatinou s česnekem hadím nebo hnízdištěm tetřeva hlušce.

Když dojdete na Kutnou, můžete dál pokračovat po červené pár set metrů k Rýchorskému kříži. Tam se vám nabídne jedinečný výhled na hlavní hřebeny Krkonoš s Černou horou a Sněžkou. Zpátky od Kutné pokračuje cesta po žluté stezce k Rýchorské boudě, kde se můžete občerstvit a dopřát si posezení u dalších nádherných výhledů. Bouda funguje jako Krkonošské středisko ekologické výchovy, jehož zaměřením je environmentální výchova, osvěta a vzdělávání. Místní meteorologická stanice dlouhodobě zkoumá změny v počasí.

Od boudy, která se nachází přibližně v polovině cesty, vás čeká závěrečná část pochodu do Horního Maršova. Celá cesta je dlouhá deset kilometrů a dá se zvládnout pohodovým tempem chůze za čtyři hodiny.

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena