Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:52 Svátek: Igor Zítra: Olivie

ČERTOVY HRADY

článek vytvořen 07. 07. 2009, přečetlo si ho 1494 lidí

Cílem tohoto výletu je bizarně vyhlížející skalní areál nedaleko Dvora Králové. Na ploše zhruba jednoho hektaru se na Libotovském hřebenu nacházejí skalní útvary a balvaniště korycanských pískovců. Pokud se rozhodnete výlet podniknout, bude vám hned jasné, odkud se název Čertovy hrady vzal.


Mohutné skalní kvádry někde s ostrými hranami, jinde s vyseknutým pravým úhlem nebo naopak hladce zaoblené formace opravdu připomínají zbytky stavebního materiálu kdysi dávno zničeného hradu, který v zapomnění zarůstá mechem. Podle některých pramenů by z Čertových hradů měl pocházet i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Že se jedná o výjimečnou geologickou lokalitu svědčí i fakt, že byla vyhlášena přírodní památkou a chráněným územím.

K Čertovým hradům vede modře značená cesta, na kterou můžete vyrazit už od autobusového nebo dále u vlakového nádraží ve Dvoře Králové. Od vlakového nádraží je cíl cesty vzdálen pět kilometrů pěšího pochodu, ale cesta je vhodná i pro pohodovou projížďku na horských kolech. Stezka vede pohodovým terénem s ne příliš obtížným převýšením. Nad Zálesím se vám naskytne i hezký rozhled na Lipnici a Dvůr Králové. Za Čertovými hrady můžete po modré pokračovat až na konec. Po půl kilometru narazíte na rybník Zátluky, který také stojí za návštěvu. Hlavní část cesty vede mimo obce, takže občerstvení si pro jistotu vezměte s sebou.

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena