Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 01.10.2022
Přesný čas: 16:17 Svátek: Igor Zítra: Olivie

ALBEŘICKÁ JESKYNĚ

článek vytvořen 07. 07. 2009, přečetlo si ho 2050 lidí

Na konci obce Horní Albeřice se nachází nejdelší jeskyně Krkonošského národního parku. Délka všech jejích prostor dosahuje 250 metrů. Objevena byla kolem roku 1887 při těžbě kamene v místním lomu. Vnitřek jeskyně neoplývá příliš bohatou krápníkovou výzdobou a její spodní patra jsou trvale zatopena.


Speleologové dosud nezdokumentovali všechny chodby, takže jeskyně může ještě něčím překvapit. Přestože je nepřístupná, můžete se podívat na kraj lomu s příkrými hladkými skalami, na jejímž konci se otevírá černý bizarní chřtán jeskyně. Ještě lepší podívanou vám jeskyně připraví v zimě, kdy jsou skály i ústí do jeskyně zkrášleny téměř pohádkovou ledovou výzdobou.

Na cestu můžete vyrazit autem nebo na kole směrem na Pec pod Sněžkou. Od Trutnova Jsou Horní Albeřice vzdáleny necelých 20 km. V Horním Maršově odbočíte na Albeřice a pozvolným stoupáním se dostanete až ke Staré celnici. Tam můžete nechat auto, pokud nepatříte mezi fanoušky kola. Za hotelem Vápenka pokračujete ke 170 let starým zbytkům šachtové pece na pálení vápna. Těsně před ní odbočíte a úzká pěšina vás zavede mezi skály do ústí Bischofova lomu. Další lomy a dvě, rovněž nepřístupné jeskyně se nacházejí při Staré celní cestě asi dvě stě metrů od Staré celnice, kde se můžete občerstvit v restauraci. Celá cesta z Trutnova vede po asfaltových komunikacích.

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena