Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 10.08.2022
Přesný čas: 13:31 Svátek: Vavřinec Zítra: Zuzana

POD SUKNÍ FAKT NIC NEMÁME, TVRDÍ PUNKOVÁ KAPELA BENJAMING BAND

článek vytvořen 03. 07. 2009, přečetlo si ho 5053 lidí

Trutnov - Když se v roce 1999 dva bráchové, tehdy šestnáctiletý Jakub a jeho o dva roky mladší brácha Lukáš, rozhodli uspořádat koncert v garáži pro dvanáct osob (počítáme i rodiče), asi by nikoho nenapadlo, že se tato rodinná kapela z Petříkovic jednou stane Nadějí rádia Beat. Na otázky odpovídá nejstarší člen kapely, basák, táta Olin. Rozhovor zveřejnil čtrnáctideník Trutnovinky Víkend. Uvnitř najdete rovněž videodokument.
Jak jste se dostali do soutěže rádia Beat?
Do Beatu nás přihlásil kluk, který nám dělá stránky, ani jsme o tom nevěděli. V nějakém vyhledávači našel tuhle soutěž, a tak nás tam přihlásil. No a my jsme si řekli, že to zkusíme.

Jak probíhala celá soutěž?
Soutěž probíhala klasicky. Jsou nějaký základní kola, takový pavouk, asi jako v každém sportu. Postoupili jsme čtvrtfinále, semifinále a nakonec jsme se prozpívali do finále. Poslali jsme demo a pak se nějaký způsobem zařadili do pavouka. To hlasování probíhalo přes sms. Každý týden probíhalo živý vysílání, no a tímhle způsobem to funguje. Tím bych chtěl říct, že když jsme byli v živým vysílání Nadějí Beat, tam jsem zapomněl poděkovat všem lidem, co nás tam dostrkali. Tak alespoň takhle děkuju.

Vy jste skončili třetí. Kdo byli vaši soupeři?
Těch kapel bylo spousta, jmenovat je nebudu, protože je nevím. Před námi byly na prvním místě Black Lake a Badys.

Mohli byste porovnat trutnovské hudební akce?
Zahrát si na festivalu je fakt zážitek. Jako kladně bych hodnotil počin města uspořádat Trutnovské hudební léto. To si myslím, že je úplně výborná myšlenka a my tam hrajeme rádi. Vůbec se nám líbí i ozvučení hudebního léta, ta akce je dobrá.

Žijete punkem?
Punk se nedá zaškatulkovat, všechno dohromady je to bigbeat, je to určitý symbol svobody, alespoň pro mě. Je to alternativní scéna. Samozřejmě že k punku patří atributy, jako jsou šperky, vysoké boty, oblečení. Pro mě punk znamená vyjádření myšlenky, v textu lidem něco předat a nechválit, že je vše v pořádku. My nejsme ortodoxní, hrajeme po náměstích, po klubech, snažíme se hrát všude, aby o tom slyšelo co nejvíce lidí. Škatulku punk neznám, pro mě je to bigbeat.Jaké jsou vaše texty?
Každá punková kapela si zakládá na textech. My nejsme ortodoxní pekáči, ale hodně nám záleží na tom, o čem zpíváme. Chceme, aby to lidem něco řeklo. Něco si skládáme sami, s něčím nám pomohl kamarád, pomohla nám básnířka Blanka Hrdinová, Xavier Baumaxa. Je to spolupráce s lidmi, kteří jsou určitě zajímaví a mohou ten text nějakým způsobem oživit.

Jsi pro kluky vzorem?
Nevím, jestli jsem pro ně vzorem, ale celý život si zakládám na tom, že máme hodně malých dětí. Také si s manželkou zakládáme na tom, že se snažíme předat co nejvíce zkušeností co nejlepším způsobem. Život žiju poprvé, a tak nevím, co je správné. To se asi ukáže až časem. Jednou mi Xavier Baumaxa napsal, že bychom měli být v knížce nějaké rodinné výchovy. Nejdřív jsem nevěděl, jestli to myslí vážně, ale prý jo. A to je právě ono, já nikdy nevím, jestli to dělám dobře, ale snažím se o to podle svého způsobu.

Máš v kapele autoritu?
Samozřejmě, že veškerá autorita v kapele je pryč. Tu kapelu si vymysleli kluci a já se tomu musím podřídit. Já se spíš starám o ten technickej chod kapely, aby bylo všechno v pořádku. Jednou Lukáš koukal na televizi na nějakej film a tam bylo, že chlap zahnul manželce. Já seděl na gauči a Lukáš se otočil a řekl: „Oldo, kdybys tohle udělal mámě, tak tě vykopnem z kapely.“ Takže asi tak.

Hrajete skotský punk, byli jste vůbec ve Skotsku?
Leda tak prstem na mapě. Ono to má hlubší kořeny. Našimi prapředky jsou Keltové a on to není přímo skotský punk. Fajn, hrajeme v sukních, ale spíš máme odér toho keltského. Keltská muzika je nádhera a v tom spočívá ten základ.

Kateřina Adamcová
Trutnovinky.cz
Kamera: Jan Macek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena