Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 18:31 Svátek: Nela Zítra: Blažej

JAZZINEC OCENIL AUTORY NEJLEPŠÍCH SNÍMKŮ. VÍTĚZEM JE LÉKAŘ Z FRANCIE

článek vytvořen 31. 03. 2014, přečetlo si ho 6836 lidí

Trutnov - Nejlepší fotografií mezinárodní soutěže Jazz World Photo se stal černobílý snímek saxofonisty Sonny Rollinse od Didiera Jallaise z Francie. Autor si originální cenu, vytvořenou sochařem a punkerem Štěpánem Málkem, převzal osobně při finálovém večeru hudebního festivalu Jazzinec.

Didier Jallaise z Francie přebírá cenu od dramaturga festivalu Jazzinec Tomáše Katschnera.

Jallais ještě v pátek odpoledne pracoval ve své ordinaci. V sobotu ráno časně ráno přejel do Paříže, pak přeletěl do Prahy a večer už v trutnovském Uffu přebíral cenu pro nejlepší jazzovou fotografii roku. Působil přitom svěžím dojmem, jak kdyby za sebou žádné náročné cestování ani neměl. „Chtěl bych poděkovat organizátorům Patricku Markovi a Ivanu Prokopovi za tuto soutěž, jsme jim velmi vděčný,“ prohlásil.

Soutěž pro fotografy jazzu je celosvětovým unikátem. Přesto se do ní přihlásilo 135 autorů ze všech kontinentů. O to je pro francouzského autora prvenství cennější. „Jazz a jazzové koncerty mám moc rád. Rád fotím. Připouštím ale, že není úplně snadné fotit, a přitom hudbu vnímat a porozumět ji,“ přiznal zubař, který už mnoho let spolupracuje s organizací Lékaři bez hranic a často jezdí léčit například od Indie.

 
Vítězný snímek saxofonisty Sonny Rollinse od Didiera Jallaise.

Přitom moc nechybělo a v soutěži Jallais málem ani nebyl. Přihlásil se totiž na poslední chvíli a ještě k tomu špatně. Ačkoliv možnost přihlásit se trvala téměř dva měsíce, on to udělal pět minut před půlnocí, tedy pět minut před koncem termínu. „Jenže fotku podepsal, což pravidla nedovolují, aby hodnocení mohlo probíhat anonymně. Sotva tak přihlášku odeslal, přišlo mu od pořadatele Patricka Marka, že je kvůli tomu vyřazen. Tak to bleskově opravil a rychle poslal znovu. Sice úplně na poslední chvíli, ale nakonec z toho bylo první místo,“ smál se dramaturg festivalu Jazzinec Tomáš Katschner.

Soutěž spojená s výstavou umístěnou v přízemí městského úřadu je na české poměry unikátní. „135 autorů z celého světa poslalo svoje fotky. To ještě nikdy nikdo neudělal,“ prohlásil Ivan Prokop, fotograf a předseda poroty. Její členové hodnotili fotky anonymně a nezávisle na sobě, takže nikdo nevěděl, jak hlasovali další členové poroty, a nevěděl ani čí fotky ohodnotil. Druhý v soutěži skončil rakouský fotograf Rainer Rygalyk a třetí Miroslav Novotný ze Šumperka. 


Snímek ze slavnostního vyhlášení - zleva: dramaturg Jazzince Tomáš Katschner, fotografové Rainer Rygalyk, Didier Jallaise a Miroslav Novotný, předseda poroty Ivan Prokop a autor fotosoutěže Patrick Marek.

Jedním z hlavních iniciátorů projektu je Patrick Marek, dvorní fotograf Jazzince. „Nejedná se o soutěž kdo je nejlepší fotograf v tom pravém slova smyslu, naším cílem je vzájemně se inspirovat a propagovat jazzovou hudbu,“ říká. Akce je jakýmsi pokračováním loňské první společné výstavy profesionálních jazzových fotografů z různých koutů světa. Pod názvem Jazz World Photo se v Trutnově prezentovala zatím nevídaná sbírka 44 autorů.

Letošní výstava bude přístupná až do 23. května, a to vždy ve všední dny. A ještě ejdna zajímavost: Jazz World Photo se jako jediná česká událost stane součástí prestižního Mezinárodního dne jazzu (International Jazz Day).

FOTOGALERIE Z VYHLÁŠENÍ ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena