Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 18:33 Svátek: Nela Zítra: Blažej

AGRESIVITA A NEPOZORNOST, STŘETY NA PŘECHODECH KONČÍ ZRANĚNÍM I SMRTÍ

článek vytvořen 31. 03. 2014, přečetlo si ho 10637 lidí

Trutnov - Ve městě a okolí každoročně dochází k nehodám na přechodech pro chodce. Zpravidla je při nich chodec zraněn a některé končí tragicky. Za poslední rok se stalo několik případů, ten lednový u Alberta bohužel skončil smrtí chodkyně. Příčinou střetů je nevěnování se plně řízení auta, rychlá jízda a pocit chodců o absolutní přednosti na přechodu.
„Denně se jako řidič MHD setkávám s neskutečnou bezohledností, někdy až agresivitou některých řidičů,“ uvedl čtenář B. J., který v této souvislosti upozornil na nedávný střet automobilu s chodcem na přechodu v blízkosti kina. „Tato událost se odehrála během měsíce od dopravní nehody na přechodu u obchodního domu Albert, ta měla bohužel smutný konec,“ dodal.


Policie letos už po osmé pořádá dopravně preventivní akci Zebra se ta tebe nerozhlédne.

Podle policejního mluvčího Udo Ertnera byl měl být chodec při vstupování do vozovky obezřetnější. „Zde je na místě maximálně využívat reflexní prvky, které mohou chodci zachránit život,“ poznamenal. Za poslední rok nebyly nehody na přechodech pro chodce ničím ojedinělým. Například ve Vrchlabí v Krkonošské ulici u základní školy srazil řidič desetiletou dívku a z místa střetu ujel. V září ve stejném městě srazil osobní vůz na přechodu čtyřicetiletou ženu, která utrpěla zranění a musela být hospitalizována v nemocnici.

Od další nehody ujel řidič auta, který loni v listopadu narazil do čtyřiašedesátiletého muže na přechodu v Polské ulici v Trutnově. Ten při pádu na silnici utrpěl zranění a skončil v nemocnici. Jen o měsíc později byla na přechodu pro chodce u Základní školy kpt. Jaroše sražena autem třiadvacetiletá žena, která byla rovněž zraněna. První letošní střet auta s chodcem se stal začátkem ledna ve Vrchlabí.


Velmi dopravně frekventovaný je přechod pro chodce před trutnovským nádražím.

Na křižovatce ulic J. A. Komenského a A. Jiráska narazilo nákladní auto Iveco do desetileté školačky, která musela být převezena do nemocnice. V témže měsíci se podobná nehoda stala ve Špindlerově Mlýně. „Řidička terénní čtyřkolky nerespektovala pokyn šestačtyřicetileté ženy, která vyzvala řidiče k zastavení, aby mohla bezpečně převést děti přes silnici. Motorkářka do ní narazila, zranila ji a od nehody ujela,“ popsal karambol policejní mluvčí.

Nehoda na přechodu s tragickým koncem se odehrála 20. ledna nedaleko kruhového objezdu u Alberta. „Došlo ke srážce osobního auta Škoda s přecházející chodkyní. Třiašedesátiletá těžce zraněná žena při transportu do nemocnice svůj boj o život prohrála,“ konstatoval mluvčí Ertner. Ten se domnívá, že případy bezohledného chování řidičů, jež vysokou rychlostí projedou přes přechod pro chodce, a navíc ještě objedou auto, které dává přednost přecházejícím chodcům, je potřeba přísně trestat.


Na tomto přechodu u Alberta v Trutnově došlo v lednu k tragickému střetu auta s chodkyní.

Z Nejvyššího soudu zaznělo, že takové jednání některých řidičů patří mezi vůbec nejnebezpečnější na silnici a lze za něj uložit až osm let vězení. V souvislosti s bezpečným přecházení vozovek policie ode dneška do pátku pořádá osmý ročník celorepublikové dopravně preventivní akce zaměřené na bezpečnost chodců v silničním provozu Zebra se za tebe nerozhlédne. Cílem je preventivně působit na chodce a další účastníky silničního provozu.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena