Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 18:23 Svátek: Nela Zítra: Blažej

VŠIMLI JSTE SI? NA STARÉ RADNICI BYLO O HODINU VÍCE UŽ V SOBOTU VEČER

článek vytvořen 30. 03. 2014, přečetlo si ho 7466 lidí

Trutnov - Tradiční změna času ze zimního na letní se na většině ukazatelů času odehrála v noci ze soboty na neděli. Na věži Staré radnice ale bylo o hodinu více už včera - v pět odpoledne ukazovaly ručičky šestou.


K předčasné úpravě času došlo na přání správkyně radnice Hany Jůzlové. „Většinou čas necháme posunout v neděli ráno. Bohužel, potřebovala jsem tentokrát výjimečně odjet, proto jsme se s hodinářem domluvili a výjimečně hodiny nechali posunout už v sobotu večer,“ vysvětlila.

Hodinář Jindřich Klápště krátce před pátou vystoupal po starých dřevěných schodech ke strojku a za pár minut čas přeřídil. „Stačí tady to povolit a potom jde ručičkama volně otáčet. Pak už stačí jen zkontrolovat odbíjení na čtvrt, půl a celou,“ ukázal na soustavu ozubených koleček. Zhruba čtyřicet let starý strojek několikrát spustil zvony, ukazatel času na radnici byl o hodinu napřed, na rozdíl od hodin na sousedním kostele.Na věž Staré radnice Klápště vystoupá zhruba čtyřikrát do roka. Dvakrát kvůli údržbě a dvakrát kvůli změnám času. „Když hodiny posouvám na jaře, tedy dopředu, musím je přeřídit. Na podzim, když se čas posouvá dozadu, to ale dělám jinak. Zastavím ručičky, dám si kafe, hodinku počkám a pak hodiny zase pustím,“ prozradil Jindřich Klápště.

Ukazatel na Staré radnici je společně s hodinami na vedlejším kostele jedním z mála trutnovských strojů času, který musí přeřídit lidská ruka. Většina ostatních hodin v kostelech nebo na veřejných místech se posouvá automaticky. Ve dvě ráno se posunuly na třetí hodinu.FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena