Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 19:33 Svátek: Nela Zítra: Blažej

OČEKÁVANÉ JAZZINCOVÉ FINÁLE JE TADY. VLÁDNOUT MU BUDOU MISTŘI PIANA

článek vytvořen 28. 03. 2014, přečetlo si ho 4706 lidí

Trutnov - Jeden z dalších mimořádných večerů festivalu Jazzinec je tady. V sobotu od 19 hodin se odehraje v Uffu velkolepé finále. Dominovat mu budou zahraniční interpreti a hlavně hráči na piano. „Tři ze čtyř kapel na něm staví základ své hry,“ upozorňuje dramaturg hudební přehlídky Tomáš Katschner.
Jako každý rok i letos bude finálový večer přehlídkou uznávaných osobností světového jazzu. Přijedou z různých zemí a každý naservíruje publiku vlastní hudební styl. „Rosťa Fraš, Tingvall, Rudy Linka i Trio Ivoire, to vše jsou fantastičtí hráči, jedni z nejlepších na světě,“ tvrdí organizátoři.Trio Ivoire (na snímku) tvoří přední evropský jazzový klavírista Hans Lüdemann, nejvěhlasnější západoafrický hráč na balafon Ali Keita a bubeník Christian Thorne. „Jejcih spontánně jiskřivé propojení odlišných kulturních tradic patří už dlouhá léta k žádaným hudebním lahůdkám. Před rytmy zvonivého balafonu nejde jen tak utéct,“ říká dramaturg festivalu.

Tingvall Trio avizuje romantické jazzové prolínání skandinávských tradic, temperamentních afrolatinských rytmů a rocku. „Švédský klavírista Martin Tingvall se ve vteřině proměňuje z Keith Jarreta v klávesistu Deep Purple. Kubánský kontrabasista Omar Rodríguez Calvo vládne karibskou hravostí a často přebírá melodické party a razantní německý bubeník Jürgen Spiegel nezapře rockovou minulost i těsný vztah k africké hudbě,“ naznačuje Tomáš Katschner.


Klavírní italský virtuóz Antonio Farao a český saxofonista Rosťa Fraš (na snímku) jsou rovněž příslibem pestrého jazzového zážitku. „Antoniova alba připomínají výkladní skříň jazzových velikánů. Jeho originální, nezvykle osobně procítěné, ale zároveň také expresivní a návykové klavírní hře Jack DeJohnette, Ira Coleman nebo Bob Berg podlehli natolik, že se nechali vtáhnout i do jiskřivé improvizační interakce a vzájemně se přátelsky naťukávajícího výsostného společného komponování,“ tvrdí Katschner. Saxofonista Fraš ho poslouchá patnáct let a ke společnému hraní už kdysi směřovali, nakonec si „svou šťastnou chvilku“ vyberou až na Jazzinci.

Mezinárodně proslulý jazzový kytarista Rudy Linka s americkou zpěvačkou Christina Prindle uvedli nedávno v New Yorku pořad věnovaný Václavu Havlovi: Love Story - Jazz and Spirituals that Celebrate the Complexity of Love in Music. „Jejich společný koncert na Jazzinci z něho bude vycházet a zahrnuje jazzové standardy, gospel, blues a písničky Beatles. A samozřejmě skladby Rudy Linky,“ dodává Katschner.

Při finálovém večeru budou rovněž vyhlášeni vítězové fotografické soutěže Jazz World Photo. Výstava třiceti nejlepších snímků z této mimořádné akce jsou k vidění v přízemí městského úřadu, a to dnes do 17 hodin a v sobotu od 13 do 18 hodin.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena