Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 18:30 Svátek: Nela Zítra: Blažej

HAVEL SE VRACÍ JAKO VÝTVARNÍK, ZAČALA VÝSTAVA OBRAZOVÉ POEZIE ANTIKÓDY

článek vytvořen 28. 03. 2014, přečetlo si ho 5111 lidí

Trutnov - X zde padl jako oběť složité situace, Vyznání lásky v kybernetickém kódu, Bariéra, Sladce spi, Vznik a průběh manželství, Rozchod, Násilí, to je část názvů prací Václava Havla. Ten se do města vrátil jako výtvarník a autor básní pracujících s písmem jako s obrazem. V 60. letech je nazval Antikódy a stejně tak se jmenuje výstava, která byla zahájena ve foyer Uffa.
„Václav by byl určitě moc rád, že se Antikódy vystavují právě v Trutnově, místě, o kterém hovořil, jako o svém existenciálním domovu,“ řekla Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla, která společně s Uffem tuto výstavu připravila. První výběr z Havlových Antikódů vyšel v roce 1966 v nakladatelství Mladá fronta ve sborníku Protokoly. Havel se tak zařadil mezi umělce, kteří v té době podstupovali experimenty se slovy a písmeny a nakládali s nimi jako s obrazy a znaky. Divák - čtenář mohl vnímat zahuštěné texty nejen jako text, ale i jako obraz.„Havel rád zkoušel nové věci a rád se utkával s různými výzvami své doby. Návštěvníci foyer se potkají s trochu jiným Havlem, než ho znají z divadla či politiky. Na první pohled to možná není příliš veselá výstava, protože přináší docela pochmurný obraz doby a ukazuje člověka ztraceného a pochybujícího. Havel tomu čelil hravostí, fantazií, pečlivostí, humorem, ironií a nápaditostí,“ uvedla Freimanová.

Součástí expozice je také promítání unikátních černobílých fotografií Bohdana Holomíčka, který Havla a jeho přátele zachytil nejen v dobách disentu, ale také jako prezidenta republiky. Kromě toho jsou Havlovy Antikódy promítány na stěnu Uffa ze speciální věžičky umístěné v blízkosti dětského hřiště. Od posledního vydání Antikódů v roce 1999 bádání v archivu Václava Havla pokročilo.Nově bylo nalezeno sedm grafických básní, kompletní znění autorova teoretického textu o nich a také originály sedmnácti dříve již uveřejněných typogramů. Nejnovější vydání tedy obsahuje navíc sedm typogramů. Jeden byl nalezen v autorově pozůstalosti, čtyři v programové brožuře k inscenaci hry Vyrozumění z roku 1966 a jeden ve strojopisném sborníku. Sedmým nově nalezeným je typogram věnovaný spisovateli Janu Zábranovi.

„Unikátním nálezem, který jsme do knihy rovněž zařadili, je pak kompletní znění Havlova eseje o vizuální poezii, který napsal v polovině 60. let, tedy v době, kdy pracoval na Antikódech,“ prozradila editorka knihy Lenka Jungmannová. Výstava Antikódy je součástí většího projektu nazvaného Setkání s Václavem.„Chceme připomenout Václava Havla jako osobnost, která byla velmi komplexní a hluboká. Když tady v Uffu přebíral čestné občanství města Trutnova, tak se potvrdilo to, jak jsem ho vnímal. Byl to člověk s velkým srdce a s velkým nadhledem. Dokázal věci přesně a trefně pojmenovávat. Myslím, že nám tu taková osobnost chybí,“ nechal se slyšet ředitel Uffa Libor Kasík, který připomenul, že snahou projektu je přinést náhled klasického pojetí Havlovy tvorby a pohled lidí, kteří se jeho tvorbou inspirují.

V Uffu se v této souvislosti 14. dubna odehrají dvě představení. Nejdříve od 17 hodin soubor Spitfire Company uvede v režii Petra Boháče inscenaci Antiwords inspirovanou Havlovou Audiencí. Ve 20 hodin pak bude na programu klasika - Zahradní slavnost v provedení Divadla Na tahu. S herci ji nastudoval režisér Andrej Krob. Součástí akce bude i přednáška Daniel Kroupy určená středoškolákům. Jejím tématem bude jeden z nejlepších Havlových textů, esej Moc bezmocných.FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena