Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 02.02.2023
Přesný čas: 19:36 Svátek: Nela Zítra: Blažej

PŮLMARATONCI (3): DÁŠA BYLA ZVĚDAVÁ A TEĎ SE STALA NA BĚHU ZÁVISLÁ

článek vytvořen 26. 03. 2014, přečetlo si ho 2884 lidí

Trutnov - Pražský půlmaraton je už za dveřmi. V tomto seriálu vám jednotlivě představíme všechny účastníky z tréninkové skupiny Trutnov běží na Prahu, kteří se v sobotu 5. dubna postaví na start běhu dlouhého 21,0975 km. Dáša Nesládková toho naběhala z nás asi nejvíc, ale v posledních dnech bojuje s bolestí levé kyčle. Na půlmaraton se však těší.
Dášo, jak ses dostala k běhání a co pro tebe znamená?
V září loňského roku začali moji synové navštěvovat sportovní klub Olfin Car-Vella Trutnov. Abych nestála při tréninkách na Para u boudy, napadlo mě vyběhnout a poznat okolí. Trasy jsem měnila a kilometry navyšovala. Zjistila jsem, že běh je nejlepší psycholožka. Člověk si báječně pročistí hlavu. Nikdy bych nevěřila, že se stanu na běhu závislá, ale je to tak. Běh je součást mého života, našla jsem se v něm a moc mě to baví.Proč ses připojila do tréninkové skupiny Trutnov běží na Prahu?
Ze zvědavosti. (směje se) Běhala jsem teprve druhý týden, kdy trénink skupiny měl být na atletickém stadionu u ZŠ Komenského. Zajímalo mě, co a jak se trénuje, tak jsem se chtěla na jeden trénink podívat a už jsem zůstala.

Jak vypadala tvoje příprava? Kolik času běhání věnuješ a jak ti to jde zvládat s běžnou prací?
Asi od prosince, kdy jsem se stala na běhu závislá, příprava probíhala obden. Déle jsem bez běhu nevydržela. (směje se) Bála jsem se, jak budu běhat v zimě ve sněhu, ale letošní zima opravdu přála a bylo to OK. Ze začátku jsem věnovala běhání vyloženě čas, kdy měli synové trénink a asi tak po třech měsících jsem věnovala každý druhý den minimálně hodinu, dvě. A pak i část víkendu. Kdykoli jsme někam jeli s rodinou, pašovala jsem věci na běh v autě a zpáteční cestu jsem běžela domů. Běhání z práce domů mi přišlo zcela úplně normální. Takže jsem to zvládala třeba i s čelovkou a batůžkem večer.


DAGMAR NESLÁDKOVÁ

věk: 31
zaměstnání: úřednice - MÚ Trutnov
charakterizuj sebe jako běžce jedním slovem: hobík

Co si o tvém běhání a nápadu zaběhnout půlmaraton myslí tvoje rodina, známí, kamarádi?
Nikde jsem neříkala, že půlmaraton poběžím, převážně se to všichni dozvěděli až z Trutnovinek. Rodina a kamarádi mě od začátku podporovali. Sice občas prohodí cosi o tom, že bych měla více odpočívat, ale k tomu jsem se musela dopracovat sama. Tu a tam od kolegů slyším, jaký jsem blázen a nějaké vtipné narážky na fotky z Trutnovinek, ale převážně jsou ohlasy pozitivní.

Je něco, co ti na běhání vadí?
Vůbec nic mě nenapadá. (směje se)

Čeho bys chtěla na půlmaratonu dosáhnout?
Hlavně si to užít a v pořádku doběhnout do cíle.Do startu zbývá 10 dní. Jak se cítíš? Máš natrénováno?
Nejlépe jsem se cítila v únoru, kdy jsem měla asi nejvíce natrénováno a občasné bolesti zad se daly v pohodě překonat s pomocí Ibumaxu. Když se lámal měsíc únor a březen, měla jsem naběháno okolo 450 km od začátku roku. Těšila jsem se na půlmaraton. Cítila jsem, že to v pohodě zvládnu a pak přišla bolest v oblasti levé kyčle. Začaly zlobit úpony a bolest mě donutila k delšímu odpočinku. Ještě teď je zranění nedoléčené, ale díky zlatým ručkám a cenným radám maséra se snad dopracujeme, že budu moci začít znovu běhat. Snažím se udržet v pohybu alespoň jízdou na kole, ale zatím jsem vyběhnout nezkoušela, neboť je bolest velká i při chůzi. Na půlmaraton se těším, ale mám obavy, jestli to doběhnu celé.

Co bude dál, až to v Praze odběhneš?
Nejdříve se musím dát zdravotně dohromady, ale už teď se těším, až se k běhání zase vrátím.

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena