Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 07:32 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

KRÁTKÝ FILM TRUTNOV A DRAK ZVÍTĚZIL V PRESTIŽNÍ SOUTĚŽI MLADÁ KAMERA

článek vytvořen 24. 03. 2014, přečetlo si ho 2780 lidí

Trutnov - Velkým úspěchem se může pochlubit sdružení Trutnov - město draka, které loni před tradičními dračími slavnostmi iniciovalo vytvoření krátkého filmu zachycujícího dračí legendu spojenou se vznikem města. Více než desetiminutový opus Trutnov a drak se stal nejlepším filmem letošní prestižní mezinárodní filmové soutěže mladých autorů Mladá kamera Uničov.


Podle ředitele soutěže Aleše Langera dílko porota ocenila jako „gesto, jež vrací diváka k aktivnímu dialogu s filmem a stírá tak hranici mezi tvůrcem a konzumentem.“ Snímek s žáky zdejší základní umělecké školy a studentů FAMU vytvořil filmař, výtvarník a hudebník Matěj Pospíšil. Návštěvníci Divadýlka Trdýlko už mohli film, který vzniknul v tvořivé dílně, několikrát vidět během loňských dračích slavností. „Záměrem bylo vytvořit film bez klasické kamery, digitálním fotoaparátem za pomoci animace," uvedl tehdy při besedě Matěj Pospíšil.

Děti ve filmu mimo jiné kladli různým lidem otázku, jak si představují draka a v čem je trutnovský drak jiný. „Já si představuji draka jako zelenou příšeru s dlouhým ocasem. Ten trutnovský byl větší než ty ostatní a byl schovaný v nějaké jeskyni.“ Nebo „Představuji si draka jako takové velké rogalo, které pořádně lítá a v tom se možná liší od těch ostatních.“Velkou radost z toho, že film Trutnov a drak, který formálně připomíná animované filmy Jana Švankmajera, má Otto Štemberka, předseda sdružení Trutnov - město draka. „Nejsem sice filmový odborník, ale jako laik jsem z toho úspěchu nadšený. Domnívám se, že děti vedené Matějem Pospíšilem odvedly velmi dobrou práci a je to obrovský úspěch,“ řekl Štemberka.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena