Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:50 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard

SENZACE: VLČICKÝ MUSHER RADEK HAVRDA PORAZIL FAVORIZOVANÉ NORY A STAL VÍTĚZEM LA GRANDE ODYSSÉE

článek vytvořen 21. 01. 2009, přečetlo si ho 3772 lidí

Trutnov, Val Cenis - Ani mohutný nápor norského závodníka Roberta Sorlieho nestačil na smazání velké ztráty na dosavadního vedoucího mushera Radka Havrdu z Vlčic. Ten se stal s celkovým náskokem zhruba 19 minut celkovým vítězem prestižního musherského závodu La Grande Odyssée. "Do poslední chvíle jsem tomu nevěřil. V tak silné konkurenci je to úžasný úspěch, splněný sen." přiznal bezprostředně po závodě Havrda.
Pětatřicetiletý musher z Vlčic u Trutnova si už tak unikátní sbírku úspěchů vyšperkoval dalším cenným vítězstvím. Odysséu ve zkrácené verzi vyhrál už před dvěma lety, loni byl ve stejném závodě čtvrtý.

Po odstoupení Švýcara Emila Inauena se v desáté etapě rozhodovalo o celkovém vítězí hlavně mezi zmíněnými závodníky. V první části závěrečné etapy Radek Havrda dokonce nabral dvě minuty ke svému velkému náskoku, který tak vzrostl na 28 minut. Díky tomuto překvapivému vedení mohl v druhé části závěrečné desáté etapy udržovat svůj náskok a s přehledem si dojel pro vítězství. Robert Sorlie dokázal v posledním úseku ukrojit z Havrdova náskoku 8 minut, ale titul už vybojovat nedokázal.

"Robert Sorlie se na mě snažil zajet v těch posledních dlouhých etapách, takže se na mě strašně tlačil, ale včera se mu nepodařilo najet nic. Ujel jsem mu do kopce a zajel jsem na něj asi dvě minuty a dneska po bivaku na mě najel asi osm minut," poznamenal k závěrečné etapě Radek Havrda. "Rozhodnuto nebylo ani před posledním úsekem. Pořád se mohlo stát, že by Robert Sorlie mohl dojet dřív a náskok smazat, ale nepovedlo se mu to."

Klíč k vítězství vidí Radek Havrda v koncentraci a dobré práci celého týmu. Týmu přálo i štěstí, že se během celého závodu vyvaroval pádů nebo bloudění.

"V druhé části sedmé etapy si Norové mysleli, že mě smetou. Já jsem jim nakonec ujel asi o dvacet minut, což mě strašně překvapilo. Robert Sorlie na trati dvakrát otáčel saně, protože si nebyl jistý, jestli jede po správné trati. To mě překvapilo, protože trať byla značená dobře. Při jednom otáčení navíc málem upadl a museli ho zachraňovat. To ho zdrželo a mě podobné situace nepotkaly. Za celý závod jsem spadnul jenom dvakrát," doplnil Havrda ke svému úspěchu.

 Havrda patří mezi nejúspěšnější české mushery. Dokázal dvakrát vyhrát Šediváčkův Long (v letech 2005 a 2006), dvakrát triumfoval v Ledově jízdě (2006 a 2007). V roce 2007 vyhrál zkrácenou verzi Trophée Grande Odyssée, loni byl v závodě La Grande Odyssée čtvrtý. Letos závod ve francouzských Alpách vyhrál.

CELKOVÉ POŘADÍ:
1. RADEK HAVRDA (ČESKO)
celkový čas 40:12:17 hodin, 2. Robert Sorlie (Norsko) -ztráta 18:42 minut, 3. Sigrid Ekranová (Norsko) -1:06:09 hodin, 4. Jo Are Brennodden (Norsko) -1:26:30, 5. Petter Karlsson (Švédsko) -1:35:26, 6. Jean Philippe Pontier (Francie) -3:18:16.

Zbyněk Kačer
Věra Cajthamlová
Trutnovinky.cz
Foto a Video: grandeodyssee.com

Další související články:
HAVRDA SE DRŽÍ V ČELE ZÁVODU, PO 9. ETAPĚ UŽ S NÁSKOKEM 25 MINUT
HAVRDA ZTRATIL 1. MÍSTO. NA VEDOUCÍHO INAUENA ALE ZTRÁCÍ JEN MINUTU A PŮL
HAVRDA PŘIŠEL O 1. MÍSTO JEN NA CHVÍLI. POŘADATELÉ ZAPOMNĚLI ZAPOČÍTAT ČÁST ETAPY
HAVRDA JEZDÍ VE ŽLUTÉM, OD 3 .ETAPY VEDE MUSHERSKÝ ZÁVOD V ALPÁCH
HAVRDA ZAČAL ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ DOBŘE. PO ÚVODNÍ ETAPĚ JE DRUHÝ
HAVRDA OPĚT POJEDE JEDEN Z NEJTĚŽŠÍCH MUSHERSKÝCH ZÁVODŮ SVĚTA


© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena