Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 07:13 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

O KRÁSKU SOCHAŘE SUŠKY „PEČUJÍ“ SVÁŘEČI, BRZY BUDE PŘED FIRMOU KASPER

článek vytvořen 20. 03. 2014, přečetlo si ho 2477 lidí

Trutnov - Elegantní, štíhlá, vysoká a hladká. To je Kráska, osm a půlmetrové dílo z nerezové oceli známého sochaře Čestmíra Sušky, které si u něj objednal trutnovský podnikatel Rudolf Kasper. Socha zatím leží na dlouhém kovovém stole v dílně firmy, kde o ni „pečují“ svářeči a dávají ji finální podobu.
Umělec v pondělí osobně do Trutnova zavítal, aby dohlédl na postup prací, které konzultoval nejen se svářeči, ale také s konstruktérem firmy. „Oslovil mě pan Kasper, zda bych vytvořil nějaké dílo, které by stálo před jeho firmou. Chtěl navázat na prvorepublikovou tradici. Tehdy, když se někomu dařilo, tak nejen postavil továrnu a dal lidem práci, ale také se snažil zkulturnit prostředí toho místa. To je myslím případ pana Kaspera,“ řekl sochař Suška, který měl v roce 2012 v Uffu výstavu Outside/Inside a před společenským centrem pak byla umístěno jeho dílo Ocelot.Suška připravil více návrhů a ten, který se nyní realizuje, vychází z jeho starší práce v menším měřítku. „Vždy jsem věděl, že by socha snesla zvětšení. Říkal jsem si, že by mohla jednou být v lepším materiálu umístěna v nějakém dobrém prostoru. To se myslím teď podařilo,“ uvedl sochař, který se domnívá, že socha má příznačný název. „Je to skutečně Kráska,“ usmívá se.

Na realizaci sochy úzce spolupracuje s Vojtěchem Rejmontem, konstruktérem firmy Kasper. „Dostal jsem základní skicu sochy. Udělali jsme statický výpočet, abychom odhadli tloušťku plechu. Původně měl být tenčí, ale vzhledem k počtu svarů jsme zvolili silnější, osmimilimetrový plech. Dílo má výšku 8,5 metru. Spodní část má 80 na 80 centimetrů, horní 1,2 krát 1,2 metru. Dílo bude vážit přibližně dvě tuny. S panem Suškou, i když jsme měli občas jiný názor, se mi spolupracuje dobře. Vždy jsme se snažili najít společnou řeč a myslím, že výsledek bude velmi dobrý,“ domnívá se konstruktér.Majitel firmy Rudolf Kasper sochaře Sušku poznal v souvislosti s jeho výstavou v Uffu. „Líbilo se mi, že pracuje s materiály, které zpracováváme průmyslově i my. Navíc mě zaujal jako otevřený a sympatický člověk. Oslovil jsem ho a pak jsme začali připravovat tento projekt,“ vysvětlil Kasper, který má kladný vztah k umění a kromě toho chtěl vhodně dotvořit prostor před sídlem své firmy. „Nápad na vznik nějakého díla jsem měl ještě předtím, než jsem se seznámil s panem Suškou. Chtěl jsem nějak dotvořit prostor před firmou,“ uvedl Kasper.

Kasper si přeje, aby socha vyjadřovala vztah firmy k materiálu, s nímž sochař pracuje, k řemeslu, které využívá při práci, a také vztah k umění a jednoduchým tvarům. „To dílo dělám nejen pro sebe, ale hlavně pro firmu a pro veřejnost. Doufám, že mi bude dělat ještě dlouho radost, když budu do firmy přijíždět a vždycky tady tu sochu uvidím,“ dodal Kasper, který potvrdil, že socha by měla být na svém místě přibližně v první polovině května.KRÁSKA JE ŠTÍHLÁ, ELEGANTNÍ, PROSTĚ KRÁSNÁ, ŘÍKÁ O DÍLU SOCHAŘ ČESTMÍR SUŠKA

Znovu se jako umělec vracíte do Trutnova. Tentokrát tady nemáte výstavu jako před dvěma lety, ale byl jste osloven k vytvoření artefaktu pro firmu Kasper. Jak jste se k této práci dostal?

Na vernisáži mé výstavy v trutnovském Uffu mě oslovil pan Rudolf Kasper. Měl rozzářené oči a říkal, že by se mnou chtěl spolupracovat. Chtěl ode mě, abych pro něj vytvořil nějakou sochu. Tím spolupráce začala.

Měl majitel firmy jasnou představu, co by chtěl ve svém království mít nebo to nechal na vás?
Myslím, že konkrétní představu neměl, ale věděl, že by chtěl sochařským dílem navázat na prvorepublikovou tradici. Když se tehdy totiž někomu dařilo, postavil nejen továrnu a dal práci lidem, ale také se snažil zkulturňovat prostředí toho místa a ovlivňovat i život. To si myslím, že pan Kasper dělá ve velké míře. Proto nyní pracujeme na tom, aby před jeho firmou stála pěkná socha, kterou si navíc pod mým dohledem dovedou sami vyrobit.Jakou představu o výsledném dílu jste měl vy?
Měl jsem více návrhů. Zvolil jsem návrh sochy, kterou jsem v jiném materiálu a v mnohem menším měřítku kdysi dělal. Vždy jsem věděl, že by ta socha snesla velké zvětšení. Říkal jsem si, že bych ji jednou chtěl mít v nějakém pěkném materiálu na pěkném místě. Mělo to být něco, co by korespondovalo s okolním prostředím. Nakonec jsme společně s panem Kasperem a jeho rodinou sochu vybrali k realizaci.

Socha má název Kráska. Proč?
Je to skutečná Kráska. Je štíhlá, elegantní, prostě krásná.

Na realizaci spolupracujete s konstruktérem i s dalšími pracovníky firmy. Rozumíte si?
Pracovníci firmy včetně konstruktéra jsou naprosto vstřícní lidé. Na prvním místě u nich je zdárná realizace díla. Cokoliv jsem k tomu řekl, tak to respektovali. Snaží se najít řešení, aby vyhověli mým požadavkům. Spolupráce je tedy bezvadná.Když jste dílo připravoval, počítal jste už s prostředím, kde by mělo stát?
Po tom, co mě pan Kasper oslovil, jsem navštívil Trutnov znovu a on mě provedl všemi provozy firmy. Je obdivuhodné, jak jeho firmy fungují s tím, že vnímá citlivě i prostředí kolem objektů. Samozřejmě to vybrané místo jsem navštívil a myslím, že je pro tu sochu ideální. V současné době se buduje základ, kde bude umístěn bazének a pak bude osazena Kráska.

Je technicky náročné vytvořit takový objekt?
Celý projekt vznikal ve spolupráci s architektonickým ateliérem Tsunami, který vymýšlí zapojení jednotlivých prvků do areálu firmy. Samotná výroba se připravovala digitálním způsobem. Vytvořily se plány pro výrobu, které jsem průběžně dozoroval. Potom byla zahájena výroba. Složité to samozřejmě je, protože socha je rozměrná. Navíc trochu vrtošivý materiál, z něhož vzniká, má své zákony, které se musí respektovat.

Jaký materiál jste použil?
Ušlechtilý. Socha se vyrábí z nerezových plechů.Kdy bude dílo osazeno na své místo?
Osazení sochy je naplánováno na měsíc květen. Těším se na tu chvíli, které budu osobně přítomen. Já jsem si napsal Trutnov mezi svá oblíbená místa, kam se rád vracím.

Čím se v současné době zabýváte?
Inspirován výrobním procesem ve firmě pana Kaspera jsme Studio Bubec v Praze, kde tvořím a mám ateliér, zrekonstruovali a vznikla nová dílna i skladové prostory. Pracovat tam, je teď radost.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena