Dnes je 20.09.2017
Přesný čas: 07:43 Svátek: Oleg Zítra: Matouš

HAVRDA JEZDÍ VE ŽLUTÉM, OD 3 .ETAPY VEDE MUSHERSKÝ ZÁVOD V ALPÁCH

článek vytvořen 13. 01. 2009, přečetlo si ho 2107 lidí

Trutnov, Avoriaz - Skvěle si zatím vede vlčický musher Radek Havrda při závodech psích spřežení La Grande Odyssée ve francouzských Alpách. Po překvapivém vítězství ve třetí etapě se posunul do čela průběžného hodnocení soutěže, která je považována za jednu z nejtěžších na světě. Těsně za ním, se ztrátou 36 vteřin je norská závodnice Sigrid Ekranová. Havrda je neoficiálně v čele závodu také po úterní dopolední etapě.
Havrda byl po úvodní nedělní etapě na druhém místě. Do pondělní dopolední etapy s hromadným startem z La Chapelle do Abondance, která měřila 54 kilometrů, nastoupil jako jeden z mála pouze z osmi zapřaženými psy. Přesto dojel na dobrém čtvrtém místě, se ztrátou pouhých čtyř minut na Švýcara Emila Inauena. "Ušetřil jse dva psy pro večerní etapu, navíc se nám od začátku daří, takže zatím jsem spokojený," hlásil po druhé etapě.

A ve třetí noční etapě z Châtel zpátky do Avoriaz (43 kilometrů, převýšení 2300 metrů) dokonce překvapivě vyhrál se sedmiminutovým náskokem před Norkou Ekranovou a s osmiminutovým náskokem před dalším Norem a hlavním favoritem na vítězství Robertem Sorliem. "Je tu docela mráz, takže sníh je mírně přemrzlý, trochu nám to dělá problémy s mazáním vosků na saně. Ale jinak jsou tu docela slušné podmínky. Jsou tady samozřejmě velká převýšení, takže jsou na trati prudké sjezdy, což dává zabrat mě i psům," řekl pětatřicetiletý Havrda.

Třetí etapa navíc Havrdovi sedla jako ušitá na míru. "Mám radši výjezdy do kopců než sjezdy. ˇVe třetí etapě bylo málo klesání. Navíc jsme podali slušný výkon, protože jeden z pejsků už deset kilometrů před koncem nemohl, tak jsme ho vezli na saních. Věřím, že kdyby pes vydržel, mohli jsme najet ještě větší náskok," zdůraznil Havrda.

Jeho první místo bylo překvapením. Většina lidí totiž očekává, že o konečné vítězství budou bojovat především Norové se Švýcarem Inauenem a loňským vítězem Karlssonem ze Švédska. "Předpokládám, že Norové budou mít v závěru navrch. Záskok, který teď najedeme, se nám bude v konci Odyssey určitě hodit," dodal Radek Havrda.

V úterý byla opustilo všech čtrnáct soutěžcních týmů Les Gets a vystoupalo na Mont Cherry (převýšení přes 700 metrů). První hlavní překážkou této dvoudenní etapy byl průsmyk Bolire, kde týmy neváhaly podporovat jeden druhého. Pro první kontrole v Sommandu dorazili soutěžící do Praz de Lys s malými časovými rozestupy. Nejlepší dorazil s průměrnou rychlostí 18 kilometrů v hodině, což je opravdu nestkutečná rychlost při celkovém převýšení nad 1700 metrů.

ANKETA: Kolikátý celkově skončí Radek Havrda na závodech psích spřežení v Alpách?
   hlasujte v levém menu

"Během těch dlouhých 132km se týmy musejí postarat samy o sebe a nemohou se spoléhat na nějakou pomoc. Psí jídlo a další nezbytné zásoby si musheři vezou sebou na saních," uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

Druhá část etapy začala v Praz de Lys ve 4 hodiny odpoledne. Podle musherů byla trať velmi únavná a technicky náročná, i přesto však psi doběhli v dobré kondici. V cíli v Erigné měli diváci dobrou příležitost prohlédnout si následnou péči musherů o psy, přihlíželi krmení a osobnímu kontaktu. V 8 hodin klesla teplota na -8 stupňů a očekávala se chladná noc. Psi spí na slámě a někteří musheři se k nim připojili. Ostatní spí ve stanech. Podle neoficiálních informací Havrda do cíle dojel před Sigrid Ekranovou i Robertem Sorliem. "Jedu ve žluté vestě určené pro lídra závodu, jako na cyklistické Tour de France. To mi moc nevyhovuje, každý mě sleduje, všichni zbystří, když se někde objevím," přiznal Havrda.

Oficiální úterní výsledky budou k dispozici až ve středu večer.

Radek Havrda ve žluté vestě určené pro lídra závodu při úterním bivaku

VÝSLEDKY - 2. etapa:
1. Inauen (Švýcarsko) čas 2:48:06, 2. Sigrid Ekranová 2:46:38, 3. Robert Sorlie (oba Norsko) 2:50:37, 4. Radek Havrda (Česko) 2:52:06. 3. etapa:
1. Radek Havrda
čas 2:14:10, 2. Sigrid Ekranová 2:21:07, 3. Robert Sorlie 2:22:15.

Průběžné pořadí po 3. etapě:
1. RADEK HAVRDA (Česko) celkový čas 8:10:38, 2. Sigrid Ekranová - ztráta 36 vteřin, 3. Emil Inauen -13:27 minut, 4. Robert Sorlie -13:48 minut, 5. Jo Are Brennoden (Norsko) -27:10 minut, 6. Jean Philipe Pontier (Francie) 39:44 minut