Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 06:46 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

TRUTNOV BĚŽÍ NA PRAHU: BŘEZEN, POSLEDNÍ MĚSÍC PŘÍPRAVY PŮLMARATONCŮ

článek vytvořen 17. 03. 2014, přečetlo si ho 2607 lidí

Trutnov - Utíká to docela rychle. Magické datum 5. dubna se kvapem blíží a před námi je teď už necelý měsíc přípravy na půlmaraton. Jestli jsme něco zanedbali, a že by se něco našlo, v březnu už to sotva doženeme, ale snad se v těch pražských ulicích neztratíme. Myšleno běžecky. Na trati se snad zabloudit nedá, když kolem sebe budete mít takovou masu běžců. Přihlášeno je dvanáct a půl tisíce závodníků.
Z naší skupiny Trutnov běží na Prahu přijalo jedenadvacetikilometrovou výzvu třináct lidí. Pavel Káňa, Vojta Králíček, Ilona Limberská, Rosťa Páv, Standa Opočenský, já (Michal Bogáň), Dáša Nesládková, Irča Zámečníková, Martin Mikšovský, Iveta Hušková, Michal Dufek, Roman Jakoubek a Jarda Bartoš.Naše výkonnost je hodně různorodá a ve výsledných časech bude i více než hodinový rozdíl. Najdou se mezi námi zkušení vytrvalci i úplní začátečníci. Ale třeba na příkladu Dáši je krásně vidět, že během těch pár měsíců se šlo z běžeckého nováčka vypracovat na hodně solidního parťáka. „Jsem na tom líp, než jsem čekala,“ říká nejpilnější běžecká včelička, která v lednu a únoru naběhala téměř 400 km. „Když jsem začínala se skupinou běhat, přála jsem si půlmaraton uběhnout do 2 hodin 20 minut. Při registraci jsem napsala 2 hodiny 10 minut a dnes jsem dala 23 km v terénu za 2:05,“ popisuje úřednice z městského úřadu svoje zlepšení. „Když to ale vše shrnu, vůbec mi nejde o kilometry ani čas. Prostě mě to hrozně baví a zjistila jsem, že jsem na běhu závislá,“ usmála se žena z Vlčic, která je teď na tom běžecky skvěle a doufá, že jí do odjezdu do Prahy nedojde „štáva“.Řekl bych, že zrovna ona se toho obávat nemusí, spíš jde o to, abychom všichni byli před startem zdravotně OK. Dášu občas pobolívají záda a kýčel, Standu trápí achilovka, já jsem zase kvůli kolenu musel vysadit trénink téměř na celý únor. Irču paradoxně začalo koleno bolet, až když přestala běhat. „V lednu jsem už ale jednou uběhla 15 km a jednou dokonce 20 km,“ prozradila. „Cítím se daleko jistější než na podzim, ale tlačí mě čas. Začínám jakoby odznovu a s opatrností, ale věřím, že nějaká natrénovanost je tam už uložena,“ povídá Irča, která pracuje na Grund Resortu v Mladých Bukách jako masérka. „Někdy jsem fyzicky dost vyřízená.“

Pavel pro změnu na přelomu ledna a února prodělal angínu. „Do tréninku jsem se vracel opatrně. Únorového testu na 5 km jsem se tedy trochu obával, ale byl jsem příjemně překvapen jak výsledným časem, tak vyrovnaností tempa,“ konstatuje. Překvapený je i ze zlepšení ostatních běžců, což ho těší a zároveň motivuje. „Dalšími příznivými okolnostmi jsou dobré počasí a prodlužující se dny, takže i když mě teď trochu trápí kotník, jsem plný optimismu,“ dodává učitel z gymnázia.Jak bude vypadat naše příprava v březnu? „Tréninky budou poslední týdny intenzivnější. Každý týden jsou dva těžší, které by měly běžce akcelerovat směrem k půlmaratonu,“ říká trenér Kuba Opočenský. Čeká nás i test na 10 km, abychom si osahali závodní tempo. „Poslední týden před půlmaratonem bude již odpočinkový, ale celá příprava je dost individuální vzhledem k těm zdravotním problémům a dalším okolnostem,“ líčí Jakub.

„Účast na maratonu je pro mě jistá výzva něco si dokázat a mít ze sebe dobrý pocit,“ svěřuje se Iveta, která běhat začala, když byla na konci svých psychických sil. „Nevěděla jsem kudy kam a jak se z toho nezbláznit, tak jsem prostě jednoho dne, kdy mi bylo nejhůř, vyběhla ven a od té dob prostě běhám, aby mi bylo lépe,“ vypráví. Časem začala běhat s parťákem Milanem, který ji řekl o projektu Trutnov běží na Prahu, že by to mohli zkusit. „Šla jsem do toho a bylo fajn podnikat různé hry a cvičení s kolektivem, co je na stejné vlně. A tak to chci dotáhnout až do konce,“ prozradila důvod, proč se přihlásila na půlmaraton.

FOTOGALERIE Z TRÉNINKŮ
KAŽDÁ BĚŽKYNĚ ČI BĚŽEC JE PŘECI ORIGINÁL, ... ZKUSTE TŘEBA ...

Možná si říkáte, že jste přeci originál a zasloužíte si běžeckou výbavu, která vám dobře padne a bude maximálně vyhovovat. Souhlasíme s vámi. Nechceme, abyste tyto řádky brali jako marketingovou kampaň etablovaných značek, ale jako názory partičky nadšených běžců, které se rozhodla brát běh trochu vážně.

Krok za krokem

Nejdůležitější je mít soudnost. Popřemýšlejte, zda jste pokročilí běžci a máte perfektně zvládnutou techniku běhu, běháte i za nepříznivého počasí, nebo zda jste s během na úplném začátku. Pokud už běháte déle a chcete do vybavení investovat, koupě tzv. dobré běžecké botě pro vás bude potěšení.

Botky samochodky

Náš výběr padl na značku Asics a modely GEL Cumulus 14 (pánský) a GT 2000 (dámský) vhodné především pro základní objemový trénink na silnici a zpevněných lesních či polních cestách bez větších nerovností. Za zmínku stojí tlumící systém obuvi, který poskytuje optimální tlumení nárazu při došlapu a plynulý dynamický přechod do odrazu bez jakýchkoliv energetických ztrát. V zásadě lze hovořit o vyspělých botách, u kterých nechybí snad žádný z nejnovějších a pro značku typických konstrukčních systémů, stabilnější patu a více gelu na vnější straně paty i v přední části boty.

„Boty se vyplatí koupit kvalitní. Správné boty jsou pohodlnější a příjemnější zároveň chrání klouby nebo achilovky,“ říká Ilona z naší běžecké skupiny. Nelenila, při výběru si zajela do specializovaného obchodu a teď nelituje. „Každému vyhovuje něco trošku jiného, osvědčily se mi značky Asics a Adidas. Můžu ale o svých botách pět chválu, ale někdo jiný na ně bude nadávat,“ tvrdí běžkyně, která zároveň nikdy nešetří na kvalitních ponožkách. Modely od Asicsu nám sedli všem. „Já jsem vyzkoušel hodně značek a skončil jsem právě u této značky,“ těší Vojtu , že jsme do přípravy vyfasovali jeho oblíbené boty. „Já nejsem žádný velký odborník, ale nohy jsou bez puchýřů, tak si nemůžu stěžovat,“ usmívá se Michal, který v Trutnově nejčastěji běhá po lesních a polních cestách.

Asics značka s tradicí … víte, že …

Od roku 1964 stála vždy bota ASICS na podiu olympijského maratonu. Nezapomenutelnou se stala chvíle, kdy italský maratonec Stefano Baldini v botách Asics jako první proťal cílovou pásku athénského olympijského maratonu.

O dnešním rozšíření této značky po světě svědčí fakt, že každý druhý účastník newyorského maratonu je obut do bot od této firmy. „Byl by to začátek konce, zaměřit se jenom na oceňování výsledků. Neustálé zlepšování je hlavním bodem programu firmy ASICS. Koncept dokonalosti je stále před námi,“ říká její zakladatel Kihachiro Onits.

Více na www.asics.cz


Běžecký outfit

Zatímco v létě si bohatě vystačíte s lehkým trikem z funkčního materiálu, v období zimy bylo třeba se přiobléci. Pro ty z vás, pro něž je běh vášní a drogou, neznamená nepřízeň počasí nic zásadního. Je pouze signálem k obměně sportovního šatníku a doplňků tak, aby bylo běhání i nadále příjemné. Důležitým kritériem je funkčnost a bezpečnost.Naše běžecká partička používá reflexní bundy WOWOW UltraLight. Jedná se o lehkou a kompkaktní bundu, která velmi dobře čelí chladu, větru nebo dešti. Je vyrobena z větru odolného a nepromokavého materiálu s bočními odvětrávacími rozparky a reflexními prvky pro lepší viditelnost. Super je kompaktní s transportním obal, reflexní prvky na ramenou a zádech a ovětrávané podpaží.

„Co se mi na bundě líbí, jsou opravdu velmi výrazné reflexní prvky, což jsme zjistili z fotek našich večerních tréninků. Doslova jsme svítili. Bunda je tak lehká, že jsem ji na sobě ani necítím, proto mě překvapilo, jak mě dokázala udržet v teple. Nevýhodu jsem viděl v tom, že máme typ bez kapsy na zádech, takže jsem řešil problém kam s mobilem. Bundu jsem si bral i na kolo a myslím, že právě pro biking bude mít v mém sportovním šatníku hlavní uplatnění,“ popsal běžec-sporťák z naší redakce Michal. Pokud by vás bunda zaujala více na www.bike4u.cz.

Michal Bogáň, Hanka Topolovová
Trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena