Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 17.03.2018
Přesný čas: 11:49 Svátek: Vlastimil Zítra: Eduard

HAVRDA OPĚT POJEDE JEDEN Z NEJTĚŽŠÍCH MUSHERSKÝCH ZÁVODŮ SVĚTA

článek vytvořen 08. 01. 2009, přečetlo si ho 1724 lidí

Trutnov - Jeden z nejnáročnějších světových závodů psích spřežení La Grande Odyssée 2009 ve francouzských Alpách opět pojede i Radek Havrda. Pětatřicetiletý musher z Vlčic chce stejně jako loni ujet 800 kilometrů v deseti dnech na saních tažených desítkou psů. A touží prosadit se v konkurenci dalších osmnácti startujících. Loni skončil ve stejném závodě čtvrtý, předloni zkrácenou verzi vyhrál.
„Je to pro mě stěžejní závod sezóny. Připravoval jsem se na něj už od srpna,“ hlásil Havrda před odjezdem. Z Vlčič vyrazí zítra ráno se čtrnácti psy, realizační tým mu opět tvoří dvojice kamarádů Luboš Seidl a Marek Bárta. Do Avoriaz by měl Havrda přijet v sobotu ještě před slavnostním zahájením závodu. A v neděli se vydá na trať. „Do etapy může nastoupit osm až deset psů. Loni jsem byl v úvodních etapách opatrnější, pejsky jsem šetřil a myslím, že se mi to vyplatilo,“ naznačil taktiku.

 Navíc jeho saně poveze zkušená smečka. Ze čtrnácti psů pouze dva nemají s tak těžkým závodem zkušenosti. Ostatní už Odysseu běželi. „Po loňských zkušenostech jsem věděl, co mám v přípravě zlepšit. Snažil jsem se to v tréninku zdokonalit. Cítím, že jsme připraveni lépe než loni, ale to mohou být lépe přichystáni i ostatní,“ řekl Havrda. Konkrétní umístění si za cíl tentokrát nedal. „Budu spokojený, když psi odběhnou závod v pohodě a bezpečně, když nebude žádný problém,“ uvedl.

Letos sice nestartuje nikdo z Aljašky, ale naopak budou patřit mezi favority musheři z Norska. „Zřejmě největším esem bude norský musher Robert Sorlie. Jako první Evropan dokázal vyhrát nejslavnější a nejdelší světový závod – aljašský Iditarod. Je to špičkový musher s výborným zázemím,“ dodal Havrda.

Havrda patří mezi nejúspěšnější české mushery. Dokázal dvakrát vyhrát Šediváčkův Long (v letech 2005 a 2006), dvakrát triumfoval v Ledově jízdě (2006 a 2007). V roce 2007 vyhrál zkrácenou verzi Trophée Grande Odyssée, loni byl v závodě La Grande Odyssée čtvrtý.

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena