Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 06:44 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

HAVRDA RUSKÝ ZÁVOD PSÍCH SPŘEŽENÍ VYHRÁL. A DOKONCE DVAKRÁT

článek vytvořen 16. 03. 2014, přečetlo si ho 2802 lidí

Trutnov - Co nevyšlo vlčickému musherovi Radku Havrdovi v lednu v savojských Alpách (byl „až“ třetí), to se mu nyní na jedničku povedlo v ruské Karélii. Vyhrál uznávaný mezinárodní závod psích spřežení Kalevala 2014. Navíc s velkým náskokem, druhému v pořadí ujel o hodinu a čtvrt.
Pouze v úvodním prologu dokázal Havrdu předjet polský rival Sygula. V dalších etapách už dominoval český závodník. Kraloval až do poslední etapy. „Je to skvělý pocit. O to slastnější, že jsme vyhráli s velkým náskokem,“ řekl bezprostředně po příjezdu do cíle. Španěl Salva Luque dojel druhý se ztrátou hodiny a patnácti minut, třetí Polák Wojciech Sygula o hodinu a třicet šest minut později.Soutěž nebyla tak náročná, jako předchozí alpská La Grande Odyssée. Podle vlastních slov Havrda jel spíše na pohodu. „Bylo to hodně rovinaté, takže já osobně jsem se víc svezl a nemusel tolik běhat za saněmi jako v alpských kopcích. Ale zase se jelo ve vyšších rychlostech, některé etapy průměrnou rychlostí asi dvaadvaceti kilometrů v hodině. Každá další etapa mi přišla vždy rychlejší než ta předchozí, ale často v měkkém sněhu, takže psi si opravdu mákli,“ prohlásil čtyřicetiletý dobrodruh.

Letošní zimu provází nedostatek sněhu. Havrda kvůli tomu nemohl doma pořádně trénovat, v Alpách se to projevilo ve změnách některých etap. Problémy s nevyzpytatelnou přírodou se nevyhnuly ani Rusku. „Bylo tady málo sněhu, takže organizátoři museli improvizovat. Jezdilo se skoro pořád na jedné trati, akorát s několika obměnami. Ale i tak to stálo za to,“ chválil Havrda. Jen pro ilustraci: prolog měřil 18 kilometrů, další etapy 80, 105, 60, 82 a 78 kilometrů.Vítězství v Rusku navíc slaví Havrda jako dvojnásobné. Do skijöringové části závodu totiž půjčil kamarádovi na běžkách Petru Elsterovi z Dačic dva psy. Také on svoji kategorii suverénně vyhrál. „Takže kromě mé desetičlenné smečky tu vyhráli ještě další dva psi, s kterými jsem také byl na Odyssee. To je opravdu skvělý výsledek,“ liboval si Havrda.

KONEČNÉ VÝSLEDKY - MUSHERSKÝ ZÁVOD (SPŘEŽENÍ S 6 AŽ 8 PSY):
1. Radek Havrda (Česko), čas 22:01:59 hod.
2. Salva Luque (Španělsko ) - ztráta 1:14:37 hod.
3. Woiciech Sygula (Polsko) - 1:36:12 hod.
4. Vjačeslav Demchenko (Rusko) - 4:33:30 min.
5. Roman Habásko (Česko) - 5:03:29 hod.

SKIJÖRING (2 PSI A BĚŽEC):
1. Petr Elster (Česko, Dačice), čas 23:32:19 hod.
2. Sergej Bespalov (Rusko) - ztráta 2:40:22 hod.
3. Vladimír Levčenko (Rusko) - 3:52:21 hod.
4. Olga Pavlinskaja (Rusko) - 5:44:54 hod.

FOTOGALERIE ZDE

Pavel Cajthaml
Trutnovinky.cz
Foto: Greta Rogoz, Kalevala 2014 a mobil Radka Havrdy

čtěte také:
HAVRDA V RUSKU DOBŘE ODSTARTOVAL, V NEDĚLNÍM PROLOGU DOJEL DRUHÝ
HAVRDA ODJEL NA DALŠÍ EXTRÉMNÍ ZÁVODY PSÍCH SPŘEŽENÍ, DO RUSKA

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena