Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 06:08 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

FILMFEST JEDEN SVĚT JE NA VÍCE MÍSTECH, V TRUTNOVĚ V KABINETU A KAROLINCE

článek vytvořen 16. 03. 2014, přečetlo si ho 4008 lidí

Trutnov - Kulturní klub Kabinet, úpický klub Pálenka, Obchodní akademie v Janských Lázních a Mateřské centrum Karolinka. To jsou místa letošního třetího ročníku festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, který se koná od zítřka do neděle 23. března. Festival bude trvat šest dnů, během nichž bude možné shlédnout deset filmů se zaměřením na lidská práva, sociální nebo ekologickou tématiku.
Festival startuje zítra v 16 hodin promítáním filmu Projekt divočina v Mateřském centru Karolinka v Trutnově. Autor, britský filmař David Bond se nedokázal smířit s tím, že jeho děti milují televizi a tablety více než procházky lesem a venkovní hry. Proto se rozhodl pomocí propracované reklamní kampaně změnit zažité každodennosti u dětí i přístup jejich rodičů.

Zítřejší promítání pokračuje v Klubu Kabinet. Od 18 hodin se dotkne živého tématu – Ukrajiny. Ve filmu Ukrajina není bordel, popisuje australská režisérka s ukrajinskými kořeny Kitty Green svoji zkušenost s ukrajinskou provokativní skupinou Femen. Po filmu se uskuteční beseda s fotografem Eugenem Kuklou o dramatických událostech na Ukrajině, kde v prosinci strávil měsíc v centru hlavních protestů v Kyjevě.


Film Ukrajina není bordel australské režisérky s ukrajinskými kořeny Kitty Green.

Úterý bude věnováno situaci v další ohrožené oblasti současnosti - Sýrii. Film Chicago girl sleduje úsilí a odvahu mladých lidí a odkrývá fenomén sociálních sítí. Pak následuje dokument Aleppo přinášející autentické a drsné svědectví z největšího syrského města. O filmech přijede debatovat Petr Štefan, mediální koordinátor společnosti Člověk v tísni.

Film Podezřelá čokoláda ve středu odhalí otřesné praktiky na kakaových plantážích v Pobřeží Slonoviny, kde byly k otrocké práci zneužívány děti. Čtvrtek patří zákulisí výstavby dálnic v České republice ve filmu Ivo Bystřičana Dál nic, na který naváže jeho další dokument nazvaný Mých posledních 150 tisíc cigaret. Trutnovská část festivalu bude v pátek zakončena hudebním filmem Viva Cuba Libre – rapová vzpoura. Potom začne koncert kapel Die Kabbelka a Kocour v botách.


Snímek Ivo Bystřičana Dál nic o zákulisí výstavby dálnic v České republice.

Festival bude pokračovat v sobotu v Úpici v Pálence. Tam se budou promítat filmy Miroslava Janka - Otázky pana Lásky a Olga. Třicetiletý Jiří Láska žije s babičkou v Batňovicích a trpí, stejně jako jeho rodiče, schizofrenií. S Jiřím Láskou budou mít diváci možnost se potkat po skončení filmu, otázky se pokusí zodpovědět MUDr. Zuzana Kozáková z trutnovského Riapsu. Film Olga je portrétem Olgy Havlové, která by v loni oslavila 80. narozeniny. Promítání v Úpici bude završeno Afterpárty Rock & Roll s pianistou Lukášem Tavernou a jeho saxofonovým doprovodem.

Organizátoři festivalu Jeden svět si v jeho souvislosti postěžovali, že třetí ročník letos potřetí mění své místo. „Po vyhoštění z městského kina na základě reportáže České televize a z auly Lesnické akademie. Po loňském zdařilém a hojně navštíveném ročníku jsme letos byli, bez udání důvodu, opět nuceni hledat nový prostor místo auly trutnovské Lesnické akademie,“ říká pořadatelka Eva Navrátilová. Na vyhoštění z kina v dopise Navrátilové loni začátkem ledna reagoval ředitel Uffa Libor Kasík.


Dokument nazvaný Mých posledních 150 tisíc cigaret.

„Zájem o spolupráci nemám. Přesněji řečeno, nemám zájem o spolupráci s open air festivalem. Bohužel veškeré moje zkušenosti v oblasti spolupráce či komunikace s panem Věchetem mi říkají, že za podanou ruku lze očekávat pouze plivnutí do dlaně, případně kudlu v zádech. Příkladů bych mohl uvést více, ale myslím, že v tomto kontextu postačí jeden, a to minulý ročník festivalu Jeden svět. Konkrétně se jedná o to, že ačkoli jsme kromě změny programu na poslední chvíli poskytli velmi nadstandardní podmínky, dočkali jsme se pouze zkreslené reportáže v ČT,“ napsal tehdy Kasík.

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: www.jedensvet.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena