Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 06:56 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

ŠAMPIONEM KOŠTU JE HRUŠKOVICE, POPRVÉ ZE SLOVENSKA. ZVÍTĚZIL FERO HRUŠECKÝ

článek vytvořen 16. 03. 2014, přečetlo si ho 2428 lidí

Havlovice - Příznivci slivovice, hruškovice, jabkovice a dalších pálenek si včera nenechali ujít 7. Česko - moravský košt slivovice v kulturním domě. Obliba tohoto podniku je tak velká, že letos poprvé byl mezinárodní a přijeli také účastníci ze Slovenska. A udělali dobře. Šampionem koštu se totiž stala hruškovice slovenského účastníka s příznačným jménem Fero Hrušecký z Radimova v moravsko - slovenském pomezí.
Z padesátibodové škály udělila sedmičlenná odborná porota, která pálenky hodnotila anonymně, lahodné hruškovici 49 bodů. „Jsem překvapený, že jsem vyhrál a nepočítal jsem s tím, ale asi to bude pro to, že moje hruškovice chutnala,“ směje se šťastný vítěz, který kromě kytice a diplomu, získal také skleněnou cenu v podobě hrušky.Hrušecký pálí destiláty už dlouhé roky, mají to v rodině. „Pálil už můj otec a navíc mám dobrého kamaráda, který má vynikající pálenici ve vedlejší vesnici. Myslím, že je to také jeho zásluha, že hruškovice u vás vyhrála,“ řekl Hrušecký, který už je zvyklý na to, že spojují jeho příjmení s výbornou hruškovicí. „Je to náhoda, ale těší mě to,“ dodal vítěz s tím, že se příštího koštu v Havlovicích opět rád zúčastní.

Při letošním ročníku organizátoři z Přátel českého a moravského folkloru v Křižanově přijali od 195 vystavovatelů 377 vzorků pálenek i likérů. Z toho bylo téměř třicet vzorků ze Slovenska. Není to největší množství vzorků. Rekord padl při třetím ročníku, kdy bylo přihlášeno 464 pálenek. Zajímavostí je, že pětkrát vyhrála hruškovice, pouze dvakrát slivovice. Nejstarší vzorek letošního ročníku byla šedesátiprocentní hruškovice z roku 1979.Prezident koštu Zdeněk Mencl zářil spokojeností. „Stal se z nás mezinárodní košt, který je v Čechách poměrně ojedinělý. Přestože to v Podkrkonoší nemá tradici, myslím si, že je náš košt po všech stránkách na výši. Děláme to pro lidi, kteří se na podobné košty na Moravu nedostanou,“ uvedl Mencl. A návštěvníci havlovického koštování „ohnivé vody“ byli nadšení.

„Už sem jezdím pět let. Je to skvělá a bohulibá akce a jsem rád, že stále pokračuje. Slivovici pálím třetím rokem a inspiroval mě právě košt v Havlovicích. Jsou tady moc dobré vzorky,“ pochvaloval si Karel Hofman z Trutnova. Další Trutnovan Jiří Morávek měl to štěstí, že ochutnal šampiona, který velmi rychle zmizel v útrobách návštěvníků. „Musíte přijet včas. Pak máte šanci ochutnat vítěze. Musím říct, že to byla famózní hruškovice,“ pomlaskával si Morávek a šel si dát do suterénu něco k zakousnutí ze zvěřinového menu.Prezident koštu upozornil, že nejde jen o ochutnávání pálenek, ale také o folklorní program. „Folklor máme rádi a náš program je každý rok v tomto směru bohatý. Často bohatší, než na podobných akcích na Moravě,“ dodal Mencl. Letos návštěvníkům hrály cimbálové muziky Záletníci z Velké Bystřice u Olomouce a z Červeného Kostelce. Dále lidová muzika dětského folklorního souboru Barunka z České Skalice a tradičně skupina Klapeto z Náchoda.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena