Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 10.08.2022
Přesný čas: 13:51 Svátek: Vavřinec Zítra: Zuzana

TAJEMNÁ NEVĚSTA, MRTVÁ GORILA NEBO MRAMOROVÉ ROHOŽKY OKUPUJÍ GALERII

článek vytvořen 14. 03. 2014, přečetlo si ho 3078 lidí

Trutnov - „Vidělas to? Ta holka, co leží na zemi, je jak živá. Nebo ta opice. To je neuvěřitelné,“ svěřuje se kamarádce jedna z návštěvnic vernisáže výstavy Socha 1, prací studentů Fakulty výtvarných umění v Brně, která byla včera zahájena v městské galerii. A výstava je to v mnoha ohledech výjimečná.
Šestnáct mladých umělců, které vede sochař a pedagog Michal Gabriel, představuje figurativní tvorbu překvapivé umělecké i řemeslné úrovně. Sklepním prostorům dominuje hrozivá a tajemná nevěsta v nadživotní velikosti, dílo Voyer Dušana Váni je busta, která svým pohledem sleduje návštěvníky, v prvním patře je nepřehlédnutelná nafouklá mrtvá gorila bez srsti, kousek vedle je pozoruhodný objekt ve 3D technologii, z kostí vytvořené Kolo života Moniky Horčicové nebo Kabelka s vyhřezlým obsahem Ilony Žubkové.Pozornost návštěvníků vzbuzuje dívka ležící na zemi, jež je neskutečně „skutečná“. K očištění obuvi vyzývají mramorové rohožky, sedící dívka zašívá břicho králíka, všemi svaly hraje nahá figura muže, pozornost budí neposední kinetičtí brouci, na soklu leží bílý model chobotnice, která v nadrozměrné velikosti v létě ozdobí Krakonošovo náměstí. Součástí výstavy je i malá hádanka pro návštěvníky. Jedna z figur v horním patře, kterou vytvořil Viktor Paluš, totiž třímá v rukou povědomý předmět.

Jde o „konstrukci“ Molocha, kterou autor loni nainstaloval před Společenským centrem Uffo a která vzbudila mezi obyvateli města i přespolními rozmanité i rozporuplné reakce. „Díla na výstavě se pohybují ve škále od hyperrealismu až po ornamentální kompozice vycházející z lidské figury. Představují delikátní a svěží směs toho nejaktuálnějšího, co na české sochařské scéně vzniká,“ řekla ředitelka galerie Lucie Pangrácová.Studenti vystaveným pracím vdechli osobní poetiku, humor, nadhled a svůj vnitřní svět. Díla jsou bravurně řemeslně zvládnutá a svědčí o výrazné tvůrčí atmosféře Gabrielova ateliéru. „Svobodný přístup ve vedení ateliéru umožňuje studentům rozmach v široké škále tvůrčích postupů,“ uvedla Pangrácová. Sochař a vedoucí ateliéru Gabriel, kterého zná trutnovská veřejnost ze samostatné výstavy v městské galerii v roce 2010, z expozice jeho Hráčů na Dolní promenádě a zejména z natrvalo vystavené sedmičlenné smečky Šelem před Uffem, věci na výstavu vybíral s ohledem na prostory galerie.

„Jsou tady spíše menší věci. Figury jsou buď nahé, nebo oblečené. Na tom je založený úkol zaměřený na figuru, který byl zadán v prvních čtyřech semestrech. Studenti získali informaci o figuře, anatomii, proporcích. Zadáním bylo vytvořit dvoutřetinovou figuru v jakékoli pozici s ohledem na anatomii. To jsou ty nahé figury. Ty oblečené jsou zaměřené na drapérii,“ prozradil Gabriel.Derniérou výstavy bude 19. dubna Galerijní noc, kdy se v galerii uskuteční komentovaná prohlídka. Kromě prohlídky expozice, budou moci návštěvníci vyrazit na Krakonošovo náměstí. Tam přijede obrovské hasičské auto sochaře Lukáše Raise, který v Trutnově rovněž vystavoval své plastiky na břehu řeky Úpy. „Na náměstí se v souvislosti s tímto automobilem uskuteční hudebně – taneční show,“ zve ředitelka galerie.

FOTOGALERIE ZDE

Hynek Šnajdar
Trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena