Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 09.02.2023
Přesný čas: 07:43 Svátek: Apolena Zítra: Mojmír

SEVEŘANKY A ZA NIMI TRUTNOVSKÝ ZÁZRAK. SAMA SE DIVÍM, NEVĚŘÍ VRABCOVÁ-NÝVLTOVÁ

článek vytvořen 13. 03. 2014, přečetlo si ho 1622 lidí

Trutnov - Pátá a sedmá. Takové jsou výsledky běžkyně na lyžích Evy Vrabcové-Nývltové z posledních dvou jejích závodů na třicet kilometrů. A nebyly to ledajaké třicítky. Ta první měla příchuť olympiády v Soči, ta druhá se jela na slavném Holmenkollenu. V lyžařském světě byste těžko hledali významnější závody. O to cennější jsou výsledky osmadvacetileté rodačky z Trutnova. „Byly to úplně jiné závody, i když průběh byl celkem podobný,“ řekla.
Jak v Rusku, kde se bruslilo, tak v Norsku, kde se běžkyně představily jako klasičky, byly závody velmi rychle rozjeté. „Ten start na Holmenkollenu byl ale ještě rychlejší. První čtyři kilometry jsem nestíhala,“ povídala česká reprezentantka, že v tom si oba závody byly podobné. Tempo se pak lehce zvolnilo a jelo se ve skupince. „Spolupracovala jsem tam v poklidu se Steirou a Bleckur. Na olympiádě jela skupinka daleko větší, takže to bylo takový nervóznější,“ řekla Vrabcová-Nývltová.V neděli na Holmenkollenu už však vystupovala s vizitkou páté ženy ze Soči, takže mohla jet v pohodě. „Chtěla jsem ale ukázat, že to nebyla náhoda, i když to byla klasika,“ vyprávěla závodnice Olfin Car-Vella Trutnov. Na 20. kilometru si prodělala menší krizi, ale zachránil ji sjezd, kde se vzpamatovala. Zraněný kotník ji bolel v obou závodech stejně. „Ještě štěstí, že existují ibalginy,“ ušklíbla se. „Únavu po závodě jsem pociťovala větší po olympijské třicítce, na olympiádě jsem taky večer daleko hůř usínala. Ale třeba teď už jsem rozsekána víc než dva dny po olympijském závodě,“ svěřila se den po Holmenkollenu.

Jako těžší trať vyšla ze srovnání ta v Oslu. „Holmenkollen je jedinečný. Je to nejslavnější lyžařské místo a vyhrát tam je jako vítězství na olympiádě nebo mistrovství světa,“ pronesla Trutnovačka. „Jezdilo se mi tady celkem dobře, ale vždycky mi ty kopce přišly nesmírně těžké a při pomalé jízdě jsem měla problémy je vyjet,“ přiznala. Letos tomu bylo jinak a už při tréninku cítila, že to bude dobré. „Opravdu se divím, jaký se to se mnou stal zázrak. Sedmé místo je fantastické,“ radovala se po nejlepším výsledku ve Světovém poháru.

Stejně jako na olympiádě se lyžařka z Krkonoš dokázala držet v popředí nejlepších závodnic planety a ve finiši pak prodala výbornou formu. Navíc v cílové rovince na Holmenkollenu porazila domácí Steiru! „Jsem šťastná,“ dodala česká kometa, kterou v neděli ve výsledkové listině předstihly opět jen běžkyně ze Skandinávie. „Je to příjemný pohled. Kdyby jich jen nebylo tolik. Nebýt seveřanek letos už bych vyhrála několik svěťáků, a pokud by se počítala jenom jedna ze státu, tak bych se vešla na stupně dokonce i na olympiádě,“ usmála se. „Nicméně to je kdyby, a je to pro mě alespoň cesta dál.“

Ve Světovém poháru je reprezentantka z Trutnova na skvělém 14. místě se ziskem 397 bodů. Sleduje i ona sama, jak si stojí? „Ale jo, lhala bych, kdybych řekla, že ne. Hlavně to ale sledují rodiče a teta,“ rozesmála se. Na první desítku už letos nedosáhne, ale po víkendovém vrcholení Světového poháru ve švédském Falunu by se ráda v celkovém hodnocení udržela do patnáctky. „To by byla nádhera.“

V pátek sprint, v sobotu skiatlon a v neděli 10 km volně. Takový je závěrečný scénář sezony ženského běhu na lyžích. Vzhledem k tomu, že se jedná o tour, musí startovat ve všech závodech včetně sprintu. „Na ten se těším nejmíň, ale na ty oba distanční závody se těším moc. I tady je ale taky dost velký problém se sněhem, takže ten hromaďák bude hodně velký boj o pozice. Je to úzké,“ přiblížila.

I přestože ji trápí zraněná noha, bude-li to jen trošku možné, chce závody ve Falunu, kde si právo startu vyjelo jen padesát nejlepších, dokončit. „Bude to těžký. V noze mám nějaké mikrotrauma a jde to do zánětu. Každý den chodím dvakrát na ultrazvuk a na lyžích to bolí,“ prozradila svůj aktuální zdravotní stav. „Doufám, že to nožka vydrží a pak bude zasloužené volno. I když letos bych ho psychicky ani nepotřebovala. Ale volá taky škola,“ naznačila studentka managementu univerzity v Hradci Králové, na co se vrhne po životní sezoně.

Michal Bogáň
Trutnovinky.cz
foto: Lukáš Sacher/www.czech-ski.com

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena