Heat maps
Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 18.01.2019
Přesný čas: 00:34 Svátek: Vladislav Zítra: Doubravka

BADATEL A LITERÁT VÁCLAV JIRÁSEK POTĚŠIL NOVOU KNIHOU O DOLOVÁNÍ

článek vytvořen 23. 12. 2008, přečetlo si ho 1704 lidí

Příznivci hornické historie mají k dispozici nové autorské dílo trutnovského publicisty a báňského badatele Václava Jiráska. Sborník O dolování černého uhlí v oblasti Malých Svatoňovic na Jestřebích horách byl slavnostně pokřtěn v Malých Svatoňovicích. Obec publikaci vydala s finančním přispěním Města Trutnova, Grantového programu Hradeckého kraje a Nadace Landek v Ostravě.
Trutnovské veřejnosti se historicko - etnografický sborník představí začátkem příštího roku. Na pátek 16. ledna je pak od 17 hodin naplánována beseda a autogramiáda s autorem Václavem Jiráskem v zasedací síni svatoňovického ú­řadu.

Publikace územně navazuje na předchozí autorovu práci O dolování černého uhlí v oblasti Markoušovic (vydanou v roce 2006) a připomíná uhelné hornictví v katastrech obcí Malé Svatoňovice, Strážkovice, Petrovice a Odolov, částečně i Velké Svatoňovice a Rtyně v Podkrkonoší.

Časově je zohledněno období od objevu uhlí v 16. století a prvních důlních děl v 17. století, přes období Piccolominů, Kuronských, Schaumburgů - Lippe a Svatoňovické báňské společnosti, až do konce druhé světové války.

„Na úvodní část se špetkou odborných informací navazuje nahlédnutí do historických pramenů, popisujících hornictví Jestřebích hor. Pokračují kapitoly o různých etapách báňského podnikání na Svatoňovicku. Pro milovníky legend je vloženo i několik povídek o permonících – důlních skřítcích,“ přiblížil dílo autor Václav Jirásek.

Jana Mudrová
Krkonošský deník
23. prosince 2008
Foto badatele Jiráska při přebírání Kulturní ceny města Trutnova: Lenka Hýblerová

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena