Nastavit jako domovskou stránku
Dnes je 13.08.2022
Přesný čas: 14:23 Svátek: Alena Zítra: Alan a Sylva

TRUTNOVSKÁ RADNICE OPĚT PO ROCE VYVĚSILA VLAJKU NA PODPORU TIBETU

článek vytvořen 10. 03. 2014, přečetlo si ho 1568 lidí

Trutnov - K symbolické připomínce 55. výročí protičínského povstání v Tibetu se dnes připojila také zdejší radnice. Na stožáry před městským úřadem dnes vyvěsila kromě městského praporu a české národní vlajky také tibetskou vlajku.


Trutnov se už několik let zapojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. Cílem je hlavně upozornit na 80 tisíc Tibeťanů, kteří při povstání zahynuli, a vyjádřit nesouhlas s násilným potlačováním práv a svobod národů a menšin na celém světě. Tibet coby samostatný stát byl totiž za drastických okolností násilně zabraný mocensky vojensky velmi silnou sousední Čínou. „Každý stát má právo existovat. A ne, že si silnější soused usmyslí, že se mu to území líbí nebo že ho potřebuje, a násilím ho zabere,“ vysvětlil trutnovský starosta Ivan Adamec, proč s oběma místostarosty po roce znovu vyvěsili tibetskou vlajku.

Solidaritu s Tibetem vyjádřili i v sousední Úpici. K tichému protestu se přidaly Základní škola Úpice-Lány a občanské sdružení Pálenka, na jejichž budovách tibetské vlajky vlály celý den. Tibetská vlajka visí také před budovou Správy Krkonošského národního parku ve Vrchlabí.Barevné vlajky se sluncem vyvěšovala i další města, obce, krajské úřady a organizace v České republice. Podle odhadu se dnes do akce zapojilo přes 600 míst. Celosvětová akce vznikla v západní Evropě v polovině devadesátých let 20. století. Češi se k akci připojují od roku 1996.

(pac, tz-vd)
Trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml

© 2005 - 2013 Trutnovinky.cz    Všechna práva vyhrazena